7 tipů: Na co si dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky

|Spolehlivy dodavatel FVE
Fotovoltaika
4min. čtení

Obsah

Dostali jste nabídku na instalaci fotovoltaické elektrárny, která je až podezřele výhodnější než ty ostatní? Zpozorněte! Nejspíš bude tak dobrá jen na papíře. Nezkušení a neféroví dodavatelé fotovoltaických systémů totiž mnohdy slibují nemožné. Anebo jejich nabídky mají nějaký háček. Jak se nespálit při výběru dodavatele FVE? Pozor si dávejte hlavně na tyto oblasti.

Přehnaně vysoké úspory na energiích

Slibuje vám dodavatel, že budete za energie platit o 90 % méně, nebo že je dokonce budete mít úplně zadarmo? Neříkáme, že to je zcela nemožné, jen je dobré vědět, jestli tato čísla zakládá na datech z vaší nemovitosti, anebo jde jen o marketingový trik založený na ojedinělé anomálii z praxe.

Ptejte se také na to, zda má dodavatel na mysli celoroční úspory. Ono totiž mít elektřinu zdarma během léta je celkem jednoduché. Ale v zimě na tenhle příslib může naprostá většina domácností zapomenout. A pokud elektřinou třeba i topíte, spotřebujete jí nejvíce právě v průběhu zimy. Celoroční průměr úspor pak kvůli tomu rapidně poklesne.

Nereálně rychlá návratnost

Možná vám dodavatel neslibuje obří úspory za elektřinu, ale láká vás na téměř okamžitou návratnost. Jenže v praxi jde v podstatě o to stejné jako v předchozím bodě. Opět je potřeba zjistit, zda společnost v nabídce zohledňuje spotřebu vaší domácnosti, sklon a orientaci střechy a rovněž odlišný výkon v různých ročních obdobích.

Nezapomínejte také na to, že návratnost se odvíjí i od technických a technologických parametrů fotovoltaického systému. Záleží například na tom, jakou účinnost mají nabízené fotovoltaické panely nebo na konkrétním typu fotovoltaické elektrárny.

Nevhodné nebo nekvalitní komponenty

Rozhodně si dejte pozor, abyste nesrovnávali nesrovnatelné. Je jasné, že FV panely s účinností 13 % budou levnější než ty s 21% účinností. Ale počítáte také s tím, že vám levnější varianta vyrobí méně elektřiny a zabere více místa na střeše?

Na obdobné disproporce můžete narazit třeba i u baterií pro fotovoltaiku. Je rozdíl, jestli vám dodavatel do cenové nabídky zakalkuluje baterii s nízkonapěťovými články, která je levnější než ta s vysokonapěťovými články, ale moc se nehodí do každodenního provozu. Podobným způsobem je dobré prověřovat každou komponentu fotovoltaického systému.

Nejistý servis

Nižší ceny často nabízejí začínající společnosti. Ale budou tu pro vás tyto nové podniky (mnohdy založené jen na zkoušku) i za pár let, když budete potřebovat záruční či pozáruční servis? Tato otázka je o to důležitější, že většina tradičních dodavatelů FVE servisuje výhradně svoje systémy. Kdo se postará o vaši fotovoltaiku, když váš dodavatelský začátečník ukončí činnost?

Rozdílný přístup k servisu můžete ale vysledovat také u zavedených dodavatelů. Zkuste si třeba zjistit, jestli vám firma zajistí rovněž vzdálený monitoring FVE, nebo dokonce nabízí non-stop dohled, díky kterému se skutečně nemusíte starat vůbec o nic.

Nabídka bez položkového rozpisu

Dobré účty dělají nejen dobré přátele, ale taky dobré obchodní partnery. Proto se nespokojte s obecnou nabídkou, ve které nejsou detailně rozepsány komponenty zahrnuté do kalkulace. Pokud vám dodavatel předloží nabídku bez položkového rozpočtu, může se snadno stát, že při závěrečném vyúčtování budete nemile překvapeni. Firma totiž může přijít třeba s tím, že nabídka obsahovala jen cenu za samotný fotovoltaický systém, ale už nikoliv náklady za montáž nebo za uvedení do provozu.

Nereálné termíny

Fotovoltaika se těší čím dál větší oblibě. V dnešní nejisté době dokonce tak velké, že kapacita odborníků na tuto oblast je vytížena mnohdy i na řadu měsíců. Čeká se tak například na vytvoření projektové dokumentace (v průměru 6–12 týdnů) nebo na rozhodnutí o vyplacení dotace po připojení FVE do distribuční sítě (až 9 týdnů). Navíc na samotné posouzení žádosti o dotaci nejsou stanoveny lhůty vůbec, takže vyřízení státního příspěvku se může protáhnout klidně i na rok.

Pokud váš dodavatel nemá dobře zásobené sklady, počítejte také s několikaměsíčním čekáním na materiál. Jestli vám za této situace někdo nabízí fotovoltaiku na střeše nebo dotaci na účtu do měsíce, velmi pravděpodobně budete pak zklamáni.

Přemrštěná výše dotace

Raději si ověřte i to, jak vysokou dotaci z programu Nová zelená úsporám na fotovoltaiku opravdu dostanete. Díky tomu nenaletíte cenové nabídce, ve které bude uvedeno, že vám dodavatel zajistí dotaci až 200 000 Kč. Skutečná výše dotace se odvíjí od konkrétních parametrů instalované fotovoltaiky. Mezi ty nejdůležitější patří typ FVE (s akumulací do vody, do baterie, s tepelným čerpadlem), její výkon, druh střídače nebo kapacita baterie.

Příklad

Objednali jste si fotovoltaiku (FVE) o výkonu 3,85 kWp. Dodavatel vám řekne, že maximální výše dotace na FVE je 200 000 Kč. To je sice pravda, ale rozhodně se nejedná o univerzální částku pro všechny typy instalací FVE. Jaký státní příspěvek na ni tedy můžete dostat? To záleží na dalších okolnostech. V modelových příkladech může jít o tyto částky:

FVE 3,85 kWp s akumulací do vody = dotace 58 500 Kč

FVE 3,85 kWp s akumulací do baterie s kapacitou 10 kWh = dotace 155 000 Kč

FVE 3,85 kWp v kombinaci s tepelným čerpadlem Premium X21 = dotace 178 500 Kč (součástí je i dotace na tepelné čerpadlo a dotační bonus 40 000 Kč za efektivní využití tepelného čerpadla)

Jak nenaletět? Prověřujte, porovnávejte, ptejte se!

Dobře navržená fotovoltaika vám bude sloužit desítky let. Proto se vyplatí investovat do výběru dodavatele dostatek času. Nebojte se oslovit více firem a pak pečlivě porovnávat jejich nabídky. Prověřujte, jestli sedí technická data a finanční částky. Pokud něčemu nerozumíte nebo o čemkoliv pochybujete, ptejte se.

Dobrý dodavatel fotovoltaické elektrárny vám rád vysvětlí úplně vše. Tedy třeba i to, v čem má konkurenční nabídka háček. Přesně tak to děláme ve Schliegeru. Takže pokud zvažujete, že byste i vy začali šetřit na energiích pomocí fotovoltaického systému, ozvěte se nám. Rádi vám připravíme nezávaznou nabídku přesně pro vaše potřeby a porovnáme ji s konkurencí.

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás