Proč tepelné čerpadlo není předražený elektrokotel ani lednička

Možná to znáte taky. Přemýšlíte, jak platit méně za energie, a proto zvažujete, že byste vyměnili způsob vytápění svého domu. Nevyhnutelně tak narazíte na možnost topit pomocí tepelného čerpadla. Jenže v diskuzích vás zarazí zmínky o tom, že tepelko je jen předražený elektrokotel nebo lednička. Proč to rozhodně není pravda? To vám vysvětlíme v dalším dílu našeho Rádce.

Čerpadla
4min. čtení

Obsah

Tepelné čerpadlo a lednička

V jednom mají kritici pravdu. Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako lednička. Dokonce se dá říct, že tepelné čerpadlo je chladnička naruby. Proč?

Lednička teplo odebírá z potravin a vnitřního prostoru chladicí skříně a odvádí ho ven. Můžete se o tom přesvědčit jednoduše. Stačí se dotknout trubek na zadní stěně. Ale dejte pozor, ať se nespálíte!

Tepelné čerpadlo funguje přesně obráceně: venku získává teplo a posílá ho dovnitř. Jak to dokáže? Například u tepelného čerpadla typu vzduch–voda probíhá celý proces ve třech fázích: Tepelné čerpadlo nejprve pomocí výparníku získá teplo z okolního vzduchu. Následně prostřednictvím kompresoru ještě zvýší teplotu a nakonec díky výměníku využije získané teplo pro ohřev domu.  Dokáže to, i když venku mrzne.

TIP

Chcete poznat princip tepelného čerpadla podrobněji? Přečtěte si článek Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Je tedy tepelko jen předražená lednička? Ale kdeže! Zkusili jste si snad pomocí potrubí z lednice či mrazáku vyhřát celý dům? Ušetříme vám námahu – chladnička to na rozdíl od tepelného čerpadla nedokáže. Proč ne? Důvodů je více. Za všechny zmiňme jen tři: lednička má oproti tepelnému čerpadlu mnohem menší výkon, nižší topný faktor a také omezený zdroj tepla.

Tepelné čerpadlo a elektrokotel

Co mají společného tepelné čerpadlo a elektrokotel? Obě zařízení pohání elektřina. Ale tady taky veškerá podobnost končí. Elektrokotel elektřinu potřebuje k tomu, aby výhradně pomocí ní vyrobil teplo. Naproti tomu tepelné čerpadlo využívá elektřinu pro svůj vlastní chod, ale teplo získává primárně ze svého okolí.

Tepelné čerpadlo tedy nemění spotřebovanou elektřinu na teplo v poměru jedna ku jedné. Z každé kWh elektřiny vyrobí hned několik kW tepla. Konkrétní poměr se liší podle typu a kvality tepelného čerpadla. Tomuto parametru se říká topný faktor (COP) a udává právě poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií.

Tepelná čerpadla Schlieger dosahují skvělé účinnosti. Pyšní se hodnotou topného faktoru COP 4,4. Co to znamená v praxi? Že z 1 kWh elektřiny, které tepelné čerpadlo spotřebuje na svůj provoz, vyrobí 4,4 kW tepla.

Topný faktor klesá, jakmile se venkovní teploty dostanou pod bod mrazu. Pro tento případ bývají kvalitní tepelná čerpadla vybavena záložním zdrojem (nejčastěji právě elektrokotlem), který jim s vytápěním pomáhá. Ale i pokud se topný faktor dočasně sníží na hodnotu 2, stále to znamená, že tepelko vyrobí dvojnásobek energie, než kolik jí spotřebuje. A co když jsou venku opravdu třeskuté mrazy? Díky moderním technologiím fungují tepelná čerpadla Schlieger až do venkovní teploty –25 °C.

Získejte štědrou státní dotaci

Zaujalo vás tepelné čerpadlo, ale odrazuje jeho cena? Je pravda, že pořizovací cena elektrokotle je o dost nižší. Do výpočtů je ale nutné zahrnout i podstatně větší spotřebu elektřiny jako paliva pro elektrokotel. Proto za jeho provoz budete každý rok platit klidně i trojnásobek provozních nákladů tepelka. Díky tomu bude už po pár letech v celkovém součtu nákladů vycházet výhodněji pořízení tepelného čerpadla. V dnešní nejisté době to platí dvojnásob, protože nikdo netuší, do jakých výšin bude elektřina zdražovat.

A nakonec to nejlepší! Pořizovací cenu tepelného čerpadla výrazně sníží státní příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Můžete v něm dostat 80 000 až 140 000 Kč. Na pořízení nového elektrokotle žádné dotace nejsou.

Už dáváte tepelnému čerpadlu zelenou? Skvělé! Dodáme vám špičkové tepelné čerpadlo vzduch–voda s topným faktorem 4,4 a navíc za vás kompletně zařídíme státní dotaci. Berete? V tom případě se ozvěte.

 

 

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

tepelné čerpadlo vs elektrokotel
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
tepelné čerpadlo vs elektrokotel
tepelné čerpadlo vs elektrokotel

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás