Tepelným čerpadlem proti rostoucím cenám energií

Topíte plynem či elektřinou? Tak to se připravte na opravdu velké zdražování. Anebo se vydejte cestou energetické soběstačnosti. Díky ní se jednou provždy přestanete rozčilovat nad výší záloh a nedoplatků za energie. Jak na to?

Dejte zelenou zelené energii. Tepelné čerpadlo dokáže vaše náklady na vytápění a ohřev vody snížit až o 60 %. A pokud jej zkombinujete s fotovoltaickou elektrárnou, budou vaše úspory ještě větší.

Čerpadla
4min. čtení

Obsah

Kde se zastaví ceny energií?

Ještě v létě 2021 jsme mohli odebírat elektřinu i za méně než 1 700 Kč/MWh. Za jediný rok došlo k opakovanému skokovému zdražení. Většině domácností způsobilo šok, protože dnes nejsou výjimkou 5násobné ceny. Ano. Elektřina nyní stojí i 8 500 Kč/MWh. Navíc se bohužel zdá, že ani tyto cifry ještě nepředstavují zdražovací strop. Ceny na burze neustále rostou, a tak není vůbec jasné, kolik nás elektřina bude stát po Novém roce.

U plynu není situace o nic růžovější. Spíše naopak. Zatímco před rokem se dala 1 MWh pořídit za méně než 700 Kč, dnes za ni dáváme kolem 4 500 Kč! Navíc vytápění a ohřívání vody pomocí plynu je v dnešní době problematické i kvůli nejistým dodávkám této komodity z východu.

Tepelné čerpadlo pošle zdražování energií k ledu

Tepelná čerpadla využívají k výrobě energie přírodní zdroje – vzduch, vodu nebo teplo ze země. Díky tomu je jejich provoz nejen ekologický, ale také ekonomický. Nemusíte do nich kupovat plyn, uhlí či jiné druhy paliva. K jejich provozu stačí jen elektřina.

Oproti přímému vytápění pomocí elektřiny mají však tepelná čerpadla obří výhodu ve vysokém topném faktoru. Kupříkladu tepelná čerpadla Schlieger dosahují v tomto ukazateli vynikající hodnoty 4,4 COP.

Co to znamená v praxi? Že z 1 kW elektřiny, kterou tepelné čerpadlo spotřebuje, dokáže vyrobit 4,4 kW tepla. Právě proto je vytápění pomocí tepelného čerpadla daleko efektivnější než třeba topení elektrokotlem.

Kolik vám takové tepelné čerpadlo dokáže ušetřit? To záleží například na tom, jaký typ vytápění používáte nyní. Na největší úspory se můžou těšit ti, kteří momentálně vytápějí svůj dům pomocí elektrokotle. U něj můžete srazit své platby za elektřinu až o 60 %.

Jaké tepelné čerpadlo si vybrat?

Ve Schliegeru pro vás připravujeme špičková tepelná čerpadla typu vzduch–voda. Proč právě ta? Oproti jiným typům (zejména země–voda) vyžadují jen nízké vstupní náklady, vyžadují minimální stavební úpravy, jsou kompaktní, dají se použít kdekoliv a mají bezúdržbový provoz.

Kromě vysokého topného faktoru vynikají tepelná čerpadla Schlieger také v efektivitě zimního provozu. Pokud venku panují silné mrazy, výkon běžných tepelných čerpadel rapidně klesá a nižší je rovněž výstupní teplota topné vody. Oproti tomu tepelná čerpadla Schlieger bezproblémově fungují až do –25 °C a dosahují výstupní teploty vody až 60 °C.

Je ale dobré si uvědomit, že jde skutečně o maximální výkon tepelného čerpadla. Jaký je tedy ten optimální? Běží v něm, když se výstupní teplota pohybuje mezi 50–55 °C. Rozdíl mezi maximálním a optimálním výkonem se podobá rychlostním možnostem v automobilech. Ani v autech skoro nikdy nejedete maximální možnou rychlostí. A když na to pořádně šlápnete, počítáte s větší spotřebou i zatížením vozu. S tepelnými čerpadly Schlieger je to podobné. Když je potřeba, dokážou produkovat výstupní teplotu 60 °C, ale nejvíce jim prospívá o něco nižší výkon.

Díky spolehlivému provozu i během silných mrazů vám tepelná čerpadla Schlieger ušetří podstatně víc peněz než levnější provedení. U běžných tepelných čerpadel se totiž během zimy na vytápění podílí elektrokotel i z 10 až 15 %.

Naproti tomu u 9 z 10 tepelných čerpadel Schlieger byl v zimě 2021/2022 podíl elektrokotle na vytápění nulový! Ve zbytku našich instalací pak tvořil jen 3 až 5 %. Tento rozdíl je naprosto zásadní pro výši faktur za elektřinu, protože vytápění pomocí elektrokotle je násobně dražší.

Pokud byste na energiích chtěli ušetřit ještě víc, pořiďte si k tepelnému čerpadlu také fotovoltaiku. Proč je výhodné toto řešení bez kompromisů? To jsme vysvětlili v jednom z předchozích dílů Rádce.

Dotaci vám rádi zařídíme

Na pořízení tepelného čerpadla můžete získat dotaci až 140 000 Kč. Anebo ještě o 10 % víc, pokud máte nemovitost v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.

Dotaci samozřejmě rádi vyřídíme za vás. Berete? V tom případě stačí už jen vyplnit nezávazný poptávkový formulář a my se hned pustíme do návrhu takového řešení, které vám ušetří co nejvíc peněz.

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

zdražování energií,Jaké tepelné čerpadlo si vybrat,dotace tepelné čerpadlo
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
zdražování energií,Jaké tepelné čerpadlo si vybrat,dotace tepelné čerpadlo
zdražování energií,Jaké tepelné čerpadlo si vybrat,dotace tepelné čerpadlo

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás