Co jsou přetoky do sítě a co s nimi dělat

Máte fotovoltaiku a trápí vás přetoky do sítě? Naučte se, jak s nimi efektivně nakládat a maximalizovat tak využití energie z vaší elektrárny!

|
Fotovoltaika
4min. čtení

Obsah

Co se děje, když vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí víc elektřiny, než spotřebujete?

Přebytek odchází do distribuční sítě. Odborně se tomu říká přetok do sítě. Můžete ho tam odevzdávat zdarma, anebo si za něj nechat platit.

Fotovoltaika během dne vyrábí elektřinu, kterou pak posílá stejnosměrným proudem do střídače. Toto zařízení přemění proud na střídavý. Ten následně využíváte pro provoz elektrospotřebičů v domácnosti, ale taky třeba pro akumulaci nadbytečné energie do vody nebo do baterie.

Pro lepší pochopení si vše můžeme vysvětlit na příkladu. Řekněme, že vaše fotovoltaika má výkon 4 kWh. Solární panely vyrobí dostatek elektřiny na pokrytí vaší aktuální spotřeby, dále na to, aby se ohřála voda ve vašem 300litrovém bojleru, a konečně třeba i na dobití vaší baterie. Dejme tomu, že právě nejste doma, akumulátor je plně nabit a voda v bojleru ohřátá. Aktuální odběr vaší domácnosti je tak například jen 2 kWh. Co se děje s těmi zbývajícími dvěma?

Jakmile jsou uspokojeny nároky všech elektrospotřebičů i akumulačních jednotek, přebytečná elektřina přetéká do distribuční sítě. Dochází k tomu zejména v létě, kdy FVE vyrobí nejvíce elektřiny, a vy jí zároveň většinou spotřebujete výrazně méně než třeba v zimě.

TIP! Jak nejlépe vybrat baterie pro fotovoltaiku

Jak získat peníze za nadbytečnou elektřinu

Řekněme si to na rovinu. Provozovat domácí fotovoltaiku jen kvůli vidině zisku plynoucího z výkupu elektřiny se nevyplatí. Příjem za přetoky do sítě ale dokáže příjemně zkrátit návratnost investice do vaší FVE.

S nadbytečnou elektřinou z fotovoltaiky můžete naložit těmito způsoby:

 1. Odevzdávat ji zadarmo do distribuční sítě. Pokud nemáte se společností, která obchoduje s elektřinou, uzavřenou smlouvu o výkupu nadbytečné energie, přebytky přetékají do sítě zadarmo.
 2. Prodávat přetoky za spotovou cenu na burze. Některé společnosti ve výpočtu výkupní ceny zohledňují spotové (aktuální) ceny elektřiny na burze, nebo dokonce umožňují prodávat (ovšem budete muset i kupovat) energie za burzovní spotové ceny.
 3. Prodávat přebytky za fixní částky. Další možností je uzavřít smlouvu se společností, která vykupuje nadbytky za předem stanovenou cenu, jež platí dlouhodobě.
 4. Využívat virtuální baterii. V tomto případě váš elektroměr změří hodnotu přetoků odevzdaných do sítě. Když budete někdy později potřebovat elektřinu od svého dodavatele, dostanete ji až do výše předchozích přetoků za zvýhodněnou cenu. Záměrně nepíšeme zadarmo, protože s provozem virtuální baterie souvisí určité poplatky.
 5. Prodávat nejen přetoky, ale veškerou elektřinu. Pokud chcete využívat FVE vyloženě k podnikání, musíte si pořídit fotovoltaický systém o minimálním výkonu 20 kWp. Zároveň nesmíte využívat vyrobenou elektřinu pro vlastní potřebu. Všechnu elektřinu totiž prodáváte distributorovi za smluvní cenu. V některých případech se vám tento přístup opravdu může vyplatit, ale návratnost je poměrně dlouhá. Navíc to vyžaduje FVE s velkým výkonem, a tím pádem i vysoké počáteční náklady.

TIP! Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem: Získejte dotaci a slevu až 392 500Kč!

Získejte fotovoltaiku s dotací až 200 000 Kč

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, rádi vám s instalací vhodné fotovoltaiky na vaši nemovitost pomůžeme. Kompletně vám zařídíme také státní dotaci až do výše 200 000 Kč. No, a když pak dobře naložíte s přetoky do sítě, investice do fotovoltaiky se vám vrátí ještě rychleji. Berete? Tak se nám ozvěte.

Proc schlieger

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

přetoky do sítě
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
přetoky do sítě
přetoky do sítě

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás