Obsah
Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika
Fotovoltaika umožňuje přeměnu sluneční energie na elektrickou energii. Tato energie je udržitelná a stává se stále populárnější volbou pro výrobu elektřiny. Zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě je proces, který umožňuje využití solární energie pro vlastní spotřebu a možnost prodeje přebytků elektřiny do sítě. Tímto způsobem se můžete stát nejen energeticky soběstačným, ale také můžete snížit své náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí.
Mohlo by Vás také zajímat:
- Jaký je postup při výkupu elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024
- Jak optimálně připravit dům na instalaci fotovoltaiky: krok za krokem
- Tipy a triky: jak správně udržovat a čistit fotovoltaické panely
- 5 hlavních důvodů: Proč se vyplatí hybridní fotovoltaická elektrárna
- 5 rad, jak nenaletět dodavatelům energií
- Proč používáme bezrámové fotovoltaické panely DAH Solar a jaké jsou hlavní výhody
- Dotace na fotovoltaiku v roce 2024
Schéma zapojení fotovoltaického systému
Před zapojením fotovoltaického systému do distribuční sítě je důležité porozumět schématu jeho zapojení. Solární panely lze spojovat třemi způsoby:a) Sériově (za sebou)b) Paralelně (vedle sebe)c) Sérioparalelně (kombinace předchozích metod)
Základní prvky fotovoltaického systému
Větší fotovoltaických systémů v sobě zahrnuje následující prvky: solární panely, střídač, měnič, baterie (pokud je systém s akumulací), elektrické rozvody a ochranné prvky.
Solární panely jsou základním stavebním kamenem fotovoltaického systému
Tyto panely obsahují fotovoltaické články, které přeměňují sluneční záření na elektrickou energii (stejnosměrný proud). Například bezrámové panely od DAH Solar nebo AIKO eliminují problémy s usazováním prachu a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, což zvyšuje jejich výkon a snižuje potřebu údržby. Kvalitní instalace by měla minimalizovat zásahy do konstrukce domu, což urychluje proces a snižuje riziko poškození.
Panely s pokročilou technologií
Patentované fotovoltaické panely s nejmodernější technologií a výkonem 460 Wp dosahují až o 9 % vyšší účinnosti oproti běžným panelům. Panely AIKO jsou unikátní díky odolnosti proti mikrotrhlinám, kterou ocení každý, kdo hledá dlouhodobou spolehlivost.
Naše
záruky
30let
na 88,85 % výkon panelů
25let
na mechanické části panelů
2roky
na instalaci panelů
TIP na článek: Jak vybrat nejlepší solární panely pro vaši fotovoltaiku
Všechny současné moderní panely, které splňují veškeré technické podmínky pro instalaci na území EU jsou vybaveny všemi platnými CE atesty a jejich výkon bude více méně podobný. Parametrem, kterým byste se měli zabývat, je výkon na jeden kus panelu. Ten se zpravidla pohybuje někde mezi 240–350 W na jeden panel. V současné době je výhodnější pořizovat výkonnější solární panely, které dokáží v menším počtu vyrobit stejné množství solární energie než ty běžné.
Střídač (měnič) je méně nápadnou součástí solární elektrárny
Rozhodně však není méně podstatný, právě naopak. Její provoz ovlivňuje více něž fotovoltaické panely. Střídač totiž určuje, co všechno bude solární elektrárna umět. Mění stejnosměrný proud získaný ze solárních panelů na střídavý proud, který je použitelný pro domácnost nebo prodej do sítě. Zároveň určuje, jaké bude mít vyrobená elektřina parametry.
TIP na článek: Jak vybrat nejlepší střídač pro fotovoltaiku: Vše, co potřebujete vědět
Baterie je volitelný prvek, který slouží k ukládání přebytků elektřiny pro pozdější použití, zejména při systémech s akumulací
Použití většího množství baterií v modulech a jejich skládáním k sobě se můžete dostat až na kapacitu 46,4 kWh. Energie, kterou do baterie uložíte, dokáže pokrýt spotřebu vaší domácnosti i na několik dní bez slunečního svitu. Vždy ale musíte zohlednit vaši aktuální spotřebu.
V dnešní době se pro ukládání energetických přebytků vyrobených pomocí domácí fotovoltaiky využívají lithium-iontové baterie (Li-ion). V této kategorií baterií najdete celou řadu typů, které se liší konkrétním chemickým složením, mezi ty nejčastější patří:
- Lithium-mangan (LMO)
- Lithium-nikl-mangan-kobalt (NMC)
- Lithium-nikl-kobalt-aluminium (NCA)
- Lithium-železo-fosfát (LFP)
TIP na článek: Jak nejlépe vybrat baterie pro fotovoltaiku
Elektrické rozvody a ochranné prvky zajišťují bezpečný a efektivní přenos elektřiny v rámci fotovoltaického systému a do distribuční sítě. Jejich výběru věnujte pozornost, protože právě rozvody jsou zodpovědné za bezpečnost.
Připravíme vám individuální nabídku
Uvedená nabídka je pouze indikativní. Konkrétní nabídku vám vypracuje obchodní zástupce Schlieger na základě individuálních požadavků. Pro získání dotace NZÚ nebo NZÚ light je nutné splnit podmínky dotačního programu vyhlášené Ministerstvem životního prostředí.
Malá S | Střední M | Velká L | |
Výkon elektrárny | 3,96 kWp | 6,16 kWp | 9,68 kWp |
Kapacita baterie | 11,23 kWh | 11,23 kWh | 11,23 kWh |
Hybridní střídač | 8 kW | 8 kW | 10 kW |
Ceníková cena | 348 436 Kč | 406 238 Kč | 457 156 Kč |
Zvýhodnění (dotace a sleva) | 180 040 Kč | 210 000 Kč | 210 000 Kč |
Cena s DPH po zvýhodnění | od 168 396 Kč | od 196 238 Kč | od 247 156 Kč |
Pokud máte dostatečnou plochu na střeše, může se vyplatit pořídit i větší systém. Přebytky elektřiny budete moci v blízké budoucnosti sdílet s rodinou či sousedy díky komunitnímu sdílení. Dále vás může zajímat:
Typy zapojení fotovoltaických systémů
Existují různé typy zapojení fotovoltaických systémů k distribuční síti.
Síťově propojený systém
Síťově propojený systém známý také jako grid-tied je nejběžnější typ fotovoltaického systému. Slouží k výrobě elektřiny pro vlastní spotřebu a případnému prodeji přebytků do distribuční sítě. Zpravidla je jednodušší a levnější, protože nevyžaduje baterie pro akumulaci elektřiny.
Systém s akumulací elektřiny
Dalším často využívaným systémem je systém s akumulací, který se označuje také jako off-grid. Tento systém je vhodný v případě, že chcete být zcela nezávislí na distribuční síti. Využívají se baterie pro ukládání přebytků elektřiny, které je možné použít v době, kdy je nedostatek slunečního záření. Systém s akumulací je také ideální pro oblasti s omezeným přístupem k distribuční síti.
Microgrid systém
Tento systém je v podstatě kombinací síťově propojeného systému a systému s akumulací. Systém umožňuje autonomní provoz v případě výpadku elektrické sítě a zároveň umožňuje prodej přebytků elektřiny do sítě.
Jaké zkušenosti mají naši zákazníci s fotovoltaickými systémy: ⭐⭐⭐⭐⭐
Chcete se ujistit, že děláte správné rozhodnutí při výběru dodavatele? Navštivte naši stránku s recenzemi a přečtěte si autentické názory a hodnocení od lidí, kteří už našimi službami prošli. Jejich spokojené reakce mluví za vše a mohou být tím posledním impulsem, který potřebujete k tomu, abyste se i vy stali hrdými majiteli fotovoltaické elektrárny od Schliegeru. Neváhejte a začtěte se do příběhů našich zákazníků ještě dnes!
Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika s baterií
Jak postupovat při zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě
Při zapojování fotovoltaiky do distribuční sítě je důležité dodržovat určité postupy a požadavky, aby vše správně fungovalo. Před samotným podáním žádosti (a pořízením fotovoltaiky) je vhodné se informovat u svého distributora (ČEZ, EG.D, PRE) o možnostech připojení fotovoltaiky v dané lokalitě. Distributor vám poskytne informace o dostupné kapacitě distribuční sítě. Schválení připojení od distributora je klíčové, aby se předešlo situaci, kdy by fotovoltaický systém na střeše nemohl plně využít svůj potenciál kvůli omezení přetoků do sítě.
Zároveň je důležité zajistit správný výkon fotovoltaického systému. Ideálním řešením je mít co největší zásobník na ohřev vody pro domácí potřeby i topení, kam by se přebytečná energie mohla ukládat. Další možností je instalace bateriového systému s co nejvyšší kapacitou, nebo využití tepelného čerpadla.
V podstatě se dá říci, že existuje 5 základních kroků, které je třeba při zapojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě dodržet.
1.Žádost o připojení
Nejdříve je nutné podat žádost o připojení vaší fotovoltaické elektrárny k distribuční síti. Tuto žádost je potřeba podat u provozovatele distribuční soustavy, který zajistí administrativní a technické záležitosti spojené s připojením. Než však podáte žádost, je třeba posoudit technické možnosti a také zajistit splnění legislativních požadavků. To zahrnuje zjištění možností a podmínek pro zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě ve vaší lokalitě, a také seznámení s požadavky na povolení a dokumentaci.
2.Uzavření smlouvy o připojení
Po schválení žádosti o připojení fotovoltaiky do distribuční sítě je nutné uzavřít smlouvu o připojení s vybraným distributorem. Tato smlouva by měla obsahovat podmínky připojení, odpovědnosti a povinnosti stran.
Je také na řadě výběr vhodného fotovoltaického systému. Při výběru firmy zohledňují vaše potřeby a možnosti. Dále je důležité vybrat vhodný typ zapojení a komponent, které budou odpovídat specifickým podmínkám a požadavkům. S tím vám naši odborníci rádi pomohou.
3.Příprava odběrného místa
Před instalací fotovoltaiky je nutné připravit odběrné místo pro připojení k distribuční síti. Příprava zahrnuje vybudování přípojky elektřiny, instalaci elektroměru a další technické úpravy. Poté se přistoupí k samotné instalaci a zapojení fotovoltaického systému. Při instalaci a zapojení solárních panelů je potřeba dodržovat předepsaný postup.
4.Žádost o první paralelní připojení
Fotovoltaika je připravená na zapojení do distribuční sítě. Při prvním připojení fotovoltaické elektrárny je nutné požádat o paralelní připojení, což umožní současně připojit elektrárnu k distribuční síti a k vaší domácí elektrické síti.
5.Výměna elektroměru
Poslední věc, kterou je potřeba před spuštěním fotovoltaiky udělat, je výměna elektroměru, aby bylo možné přesně měřit výrobu a spotřebu elektřiny.
Dobrý dodavatel fotovoltaiky zajistí připojení za vás
Zdá se vám proces připojení FVE k distribuční síti složitý? Nechejte ho na nás! Vašemu distributorovi pošleme žádost o připojení, uzavřeme s ním smlouvu a požádáme také o první paralelní připojení. Stačí nám k tomu jen vaše plná moc.
Vyplnění žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny (ČEZ)
Nebojte se papírování kolem žádosti o připojení vaší sluneční elektrárny. Všechno za vás zařídíme od A do Z. Postaráme se o všechny potřebné dokumenty a vyjednávání s distributorem elektřiny, abyste se mohli věnovat důležitějším věcem.
Je ale dobré vědět, jak to všechno funguje. Budete tak chápat, co pro vás děláme a jaké výhody vám solární panely přinesou. Tenhle jednoduchý přehled vám pomůže zorientovat se v celém procesu. Budete mít jistotu, že se o všechno staráme, jak nejlíp umíme.
Postup | |
1. Sběr potřebných údajů |
|
2. Přihlášení do systému |
|
3. Vyplnění žádosti |
|
4. Nahrání dokumentů |
|
5. Odeslání žádosti |
|
6. Sledování průběhu |
|
Na co si dát pozor při instalaci a provozu fotovoltaického systému
Při instalaci a provozu fotovoltaického systému je třeba dbát na určitá bezpečnostní opatření. Je nezbytné dodržovat bezpečnostní pravidla a legislativu, zejména při práci na střechách a s elektřinou. Je také důležité zajistit ochranu proti přepětí a přetížení, které mohou ohrozit jak samotný systém, tak i připojenou distribuční síť.
Správná údržba a monitoring
Údržba a monitoring jsou klíčovými činnostmi pro optimalizaci výkonu a životnosti fotovoltaického systému. Pravidelná kontrola a údržba solárních panelů a komponent jsou nezbytné pro jejich správnou funkci a minimalizaci ztrát výkonu. Monitoring výkonu a stavu systému zase umožňuje rychlou detekci případného problému a umožní tak i rychlé řešení.
Předcházení potenciálním problémům
Před instalací fotovoltaického systému je potřeba dobře připravit projekt, v kterém byste měli myslet na několik věcí. Jednou z nejdůležitějších je zajištění dostatku slunečního záření. Stín by omezil jejich výkon, a tím pádem by byly méně výnosné. Stín na solární panely nejčastěji vrhá hromosvod, komíny, vyšší stromy z okolí nebo okolní zástavba. Umístění panelů je proto nutné promyslet tak, aby se stínům vyhnuly. Také je důležité zajistit dostatečnou kapacitu a kvalitu elektrických rozvodů pro efektivní přenos elektřiny.
Možná se Vám také bude hodit:
Závěr
Zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě přináší mnoho výhod, včetně snížení nákladů na elektřinu, energetické soběstačnosti a příspěvku k ochraně životního prostředí. Při instalaci fotovoltaického systému je důležité dodržovat správné postupy a bezpečnostní opatření. Pravidelná údržba a monitoring jsou klíčové pro udržení optimálního výkonu systému. Informovanost a příprava před instalací a provozem fotovoltaického systému jsou zásadní pro úspěšnou a bezproblémovou integraci do distribuční sítě.
Ve Schliegeru se vždy snažíme připojit zákazníky do sítě standardním způsobem. Před podáním žádosti o připojení ovšem nelze zjistit, jestli je kapacita sítě dostatečná, a zda tedy bude možné připojit novou FVE hned standardním způsobem. Ale i kdyby tomu tak nebylo, distributor kapacitu své sítě zvýší a po uzavření zvláštní smlouvy bude nakonec moci prodávat přetoky do sítě každý, kdo o to má zájem.
A protože se snažíme o to, aby byl náš zákaznický servis co nejlepší, kompletně za vás vyřídíme také státní dotaci. Díky ní vás domácí fotovoltaická elektrárna vyjde až o 160 000 Kč levněji. Berete? Skvělé! Ozvěte se.
Proč Schlieger?
Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010
5 100+
Tepelných čerpadel
11 900+
Fotovoltaických elektráren
1 000+
Fototermických systémů
Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.
Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.
Jsme členové těchto asociací
Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
Finanční prostředky si navíc můžete nechat vyplatit předem, ještě před dokončením instalace.
Kotlíková dotace
A to dokonce až do výše 180 000 Kč. Tato dotace pokrývá až 95 % z výdajů.
Fotovoltaika s garancí dotace
Fotovoltaika s garancí dotace
Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
Finanční prostředky si navíc můžete nechat vyplatit předem, ještě před dokončením instalace.
Kotlíková dotace
A to dokonce až do výše 180 000 Kč. Tato dotace pokrývá až 95 % z výdajů.