Jak řešit zastínění fotovoltaických panelů

Zastínění fotovoltaických panelů je jeden z hlavních faktorů, který může výrazně snížit výkon a efektivitu celého solárního systému. Ať už jde o stín od okolních budov, stromů nebo jiných překážek, je důležité tomuto problému věnovat pozornost již ve fázi plánování a instalace. V tomto článku se zaměříme na řešení zastínění fotovoltaických panelů a poskytneme vám užitečné tipy, jak maximalizovat výnos vaší solární elektrárny.

Jak řešit zastínění fotovoltaických panelů
Fotovoltaika
10min. čtení

Obsah

zastínění

Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika

 

    15% Vyplněno

    Na jakém typu budovy má být solární systém instalován?

    fotovoltaika

    defaultŘadový důmRodinný důmBytový důmDvojdomekKomerční budovaJiné

    Jaký tvar střechy má váš dům?

    defaultSedlová střechaPlochá střechaPultová střechaJiné

    Jste majitelem domu?

    AnoNe

    Lokalita plánované instalace fotovoltaiky

    Probíhá ověřování

    Hledáme nejvhodnější řešení s nejkratší návratností pro Vaši nemovitost

    Loading..

    Gratulujeme, našli jsme pro Vás nabídku s výhodnou návratností. Rádi vám zdarma poskytneme další informace.

    E-mail *

    Telefonní číslo *

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

    Solární panely potřebují přímé sluneční záření, aby dosahovaly maximální účinnosti

    Pokud dojde k zastínění části panelu, jeho výkon se rapidně sníží. Zastínění může způsobit například listí stromů, stín budov nebo přelétávající mrak. Moderní solární panely jsou vybaveny speciálními obtokokými diodami, které oddělují nezastíněné články od zastíněných. Díky tomu mohou nezastíněné články nadále pracovat na plný výkon. Pokud by tyto diody nebyly, proud by se snižoval v celém panelu.

    zastínění

     

    Při částečném zastínění tedy dochází k poklesu výkonu panelu přibližně o procento výkonu zastíněné plochy. Při úplném zastínění pak výkon klesá téměř na nulu. Z tohoto důvodu je nutné dbát na správné rozmístění a orientaci panelů při jejich instalaci, aby k zastínění nedocházelo.

    Mohlo by Vás dále zajímat:

    Faktory způsobující zastínění fotovoltaických panelů

     

    Mezi hlavní faktory, které mohou způsobit zastínění fotovoltaických panelů, patří:

    Faktor
    Okolní budovy, stromy a jiné vysoké objekty Vrhají stín na panely, zejména během určitých částí dne
    Znečištění panelů Prach, pyl, ptačí trus, listy a jiné nečistoty se usazují na povrchu panelů
    Sníh, námraza a led Hromadí se na panelech během zimních měsíců
    Části samotné FVE instalace Kabely, montážní konstrukce, sousední panely vrhají stíny
    Nesprávná orientace/sklon panelů Panely nejsou vystaveny optimálnímu množství slunečního záření
    Oblačnost, mlha, smog a další atmosférické podmínky Snižují intenzitu slunečního záření dopadajícího na panely

    Je důležité si uvědomit, že i částečné zastínění fotovoltaických panelů může výrazně snížit jejich výkon a celkovou účinnost systému. Proto je při návrhu a instalaci fotovoltaických systémů klíčové zvolit umístění s minimálním zastíněním, udržovat panely čisté a v případě potřeby odstraňovat sníh nebo led. Správná orientace a sklon panelů také pomáhají maximalizovat jejich vystavení slunečnímu záření a tím i jejich výkon.

    Chraňte své fotovoltaické panely před zastíněním a maximalizujte jejich výkon! Zastínění může mít mnoho podob – od okolních budov, stromů až po nečistoty usazené na panelech. Přečtěte si náš článek: Jak čistit a udržovat solární panely a zjistěte, jak předcházet zastínění a prodloužit životnost vaší fotovoltaické elektrárny.

    zastínění

    Připravíme vám individuální nabídku

    Uvedená nabídka je pouze indikativní. Konkrétní nabídku vám vypracuje obchodní zástupce Schlieger na základě individuálních požadavků. Pro získání dotace NZÚ nebo NZÚ light je nutné splnit podmínky dotačního programu vyhlášené Ministerstvem životního prostředí.

    Malá S Střední M Velká L
    Výkon elektrárny zastínění 3,96 kWp zastínění 6,16 kWp zastínění9,68 kWp
    Kapacita baterie zastínění 11,23 kWh zastínění 11,23 kWh zastínění 11,23 kWh
    Hybridní střídač zastínění 8 kW zastínění 8 kW zastínění10 kW
    Ceníková cena 348 436 Kč 406 238 Kč 457 156 Kč
    Zvýhodnění (dotace a sleva) 180 040 Kč 210 000 Kč 210 000 Kč
    Cena s DPH po zvýhodnění od 168 396 Kč od 196 238 Kč od 247 156 Kč

    Pokud máte dostatečnou plochu na střeše, může se vyplatit pořídit i větší systém. Přebytky elektřiny budete moci v blízké budoucnosti sdílet s rodinou či sousedy díky komunitnímu sdílení.

    Vliv zastínění na výkon a návratnost investice

    Zastínění fotovoltaických panelů značně ovlivňuje jejich výkon. I malá část zastíněné plochy může vést ke snížení celkové efektivity energetického systému. Tento jev je způsobený skutečností, že fotovoltaické panely jsou často spojeny v sériích a zastínění jednoho panelu tak může ovlivnit výkon celého řetězce.

    • Vliv zastínění na výkon fotovoltaického systému závisí na míře a typu zastínění (částečné, úplné, dočasné, trvalé).
    • Prodloužení návratnosti investice je odhadováno na základě snížení výkonu a výroby elektrické energie vlivem zastínění.
    • Skutečný dopad na návratnost může záviset na dalších faktorech, jako je cena elektřiny, použitá technologie, geografická poloha, dotace atd.
    • Při zastínění nad 50 % je doporučeno zvážit přemístění panelů nebo odstranění příčiny zastínění, pokud je to možné.

    Zde je tabulka s vlivem zastínění na výkon a návratnost investice:

    Zastínění Vliv na výkon Prodloužení návratnosti investice
    0-10 % Minimální 0-1 rok
    10-20 % Mírný 1-2 roky
    20-30 % Střední 2-3 roky
    30-40 % Značný 3-5 let
    40-50 % Vysoký 5-7 let
    50 % + Kritický 7 let a více

    Nechte výpočet zastínění solárních panelů na odbornících ze Schliegeru. V rámci instalace vaší fotovoltaické elektrárny provedou detailní analýzu vašeho domu a jeho okolí, aby navrhli optimální umístění panelů s minimálním zastíněním. Vy se tak můžete těšit na výhody solární energie a úspory na účtech za elektřinu. Kontaktujte Schlieger ještě dnes!

    4 tipy: Jaká jsou nejlepší řešení pro zastíněné fotovoltaické panely

    1. Optimální umístění a orientace panelů

    Klíčem k minimalizaci zastínění je vhodné umístění solárních panelů. Proveďte důkladnou analýzu zastínění a vyberte místo, kde nedochází k trvalému stínění od stromů, budov nebo jiných překážek. Panely orientujte směrem na jih pod optimálním úhlem pro maximální výkon.

    2. Použití sledovacích systémů

    Instalace solárních panelů na sledovací systémy, které automaticky natáčejí panely za sluncem během dne, může významně snížit vliv zastínění. Tyto systémy umožňují panelům „obejít“ překážky vrhající stín. Jedná se však o investičně náročnější řešení.

    3. Odstranění zdrojů zastínění

    Pokud je to možné, zvažte trvalé odstranění nebo úpravu objektů, které způsobují zastínění. Může se jednat o ořez větví stromů, přemístění satelitních antén nebo úpravu částí budov. Pravidelně také odstraňujte sníh, led a nečistoty z povrchu panelů.

    4. Implementace optimizérů nebo mikroinvertorů

    Optimizéry výkonu nebo mikroinvertory instalované na každém panelu zajistí, že zastínění jednoho panelu neovlivní výkon celého systému. Tato technologie umožňuje individuální monitoring a optimalizaci každého panelu, což minimalizuje ztráty způsobené částečným zastíněním. Je však nákladnější a složitější na instalaci.

    Kombinací těchto řešení lze efektivně bojovat proti negativním vlivům zastínění a zajistit maximální výkon a návratnost vaší fotovoltaické elektrárny. Je důležité mít na paměti, že každá situace vyžaduje individuální přístup a kombinaci technologií pro co nejlepší výsledky. Doporučuje se konzultace s odborníky na fotovoltaické systémy pro návrh řešení přímo na míru dané situaci.

    Pro své projekty využíváme špičkové monokrystalické panely DAH Solar, které vykazují vysokou účinnost i při částečném zastínění. Schlieger si je vědoma důležitosti konzistentní výroby elektřiny, zvláště v lokalitách, kde se častěji vyskytují mraky, nebo kde panelům stíní stromy či okolní budovy. Proto sází na prémiové monokrystalické panely, které si za těchto podmínek vedou lépe a zaručují vyšší výnosy pro zákazníky.

    Kdy se vyplatí použití optimizéru u fotovoltaikckých panelů

    Použití optimizérů u fotovoltaických panelů se vyplatí ve specifických situacích, kdy mohou významně zvýšit výkon a efektivitu systému. Zde jsou podrobnější informace o situacích, kdy je použití optimizérů výhodné:

    Výhoda
    Minimalizace ztrát z částečného zastínění Optimalizéry zajišťují, že i částečně zastíněné panely pracují na svém maximálním výkonu, čímž se minimalizují ztráty energie v celém systému.
    Zvýšení výkonu u panelů s různou orientací a sklonem V případě, že panely nelze instalovat se stejnou orientací a sklonem, optimalizéry zajistí, aby každý panel pracoval nezávisle na svém maximálním výkonu.
    Zlepšení celkového výkonu u velkých a složitých systémů U rozsáhlých instalací optimalizéry pomáhají vyrovnávat nerovnoměrnosti ve výkonu panelů a celkově tak zvyšují efektivitu systému.
    Podrobný monitoring na úrovni panelů Optimalizéry poskytují detailní data o výkonu každého panelu, čímž usnadňují identifikaci a řešení problémů, optimalizaci výkonu a předpověď výroby energie.
    Zvýšená bezpečnost Optimalizéry automaticky snižují napětí DC vedení na bezpečnou úroveň během instalace, údržby a v případě požáru, čímž snižují riziko úrazu elektrickým proudem a usnadňují zásah hasičů.

    Naše technologie jsou založeny na pečlivé analýze a důkladném testování. Přinášíme tak na trh spolehlivé produkty nejvyšší kvality. Každý z našich výrobků podrobujeme sérii testů, abychom zajistili optimální výkon a bezchybné fungování. Naším cílem je, aby naše technologie a inovace zákazníkům přinášely užitek a spokojenost.

    Optimizéry SolarEdgePrevence zastínění je jen jedním z kroků při přípravě domu na instalaci fotovoltaiky. Pro kompletní přípravu je třeba zvážit i další faktory, jako je stav střechy, elektrické rozvody a celkové energetické potřeby domácnosti. Podrobný návod, jak optimálně připravit dům na instalaci fotovoltaiky, naleznete v našem článku

    Stínění panelů vás neomezí

    zastínění

    Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika

      15% Vyplněno

      Na jakém typu budovy má být solární systém instalován?

      fotovoltaika

      defaultŘadový důmRodinný důmBytový důmDvojdomekKomerční budovaJiné

      Jaký tvar střechy má váš dům?

      defaultSedlová střechaPlochá střechaPultová střechaJiné

      Jste majitelem domu?

      AnoNe

      Lokalita plánované instalace fotovoltaiky

      Probíhá ověřování

      Hledáme nejvhodnější řešení s nejkratší návratností pro Vaši nemovitost

      Loading..

      Gratulujeme, našli jsme pro Vás nabídku s výhodnou návratností. Rádi vám zdarma poskytneme další informace.

      E-mail *

      Telefonní číslo *

      Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

      Závěr

      Řešení zastínění fotovoltaických panelů vyžaduje pečlivou analýzu a promyšlenou strategii. Optimalizace umístění je zásadním krokem, kdy se důraz klade na eliminaci stínů od stromů, budov a dalších překážek. Pokud je zastínění nevyhnutelné, volba správného typu panelů může značně omezit dopad na výkonnost systému. Panelům odolným proti zastínění a systémům s mikroinvertory či optimalizátory výkonu se často daří lépe zvládat částečné stínění.

      Je důležité, aby si majitelé byli vědomi vlivu údržby a čištění panelů, které mohou také přispět ke snížení negativního dopadu stínů. Pravidelné kontroly a odstraňování nečistot či napadaného listí udržují fotovoltaické systémy v optimálním stavu. Pro pokročilé systémy může být užitečné využít monitorovací software, který identifikuje problematické oblasti a pomáhá při rozhodování o případných úpravách.

      V případě, že se zastínění nelze vyhnout a negativně ovlivňuje výrobu elektřiny, je potřeba zvážit instalaci dalších panelů pro kompenzaci ztrát. Návrh systému by měl vždy počítat s lokálními podmínkami a potenciálním zastíněním během různých období roku. Tímto způsobem lze dosáhnout vyšší efektivity a spolehlivosti fotovoltaického systému.

       

      Mohlo by Vás také zajímat:

      Často kladené otázky

      Čistota fotovoltaických panelů má přímý vliv na jejich výkon. Doporučuje se pravidelná kontrola panelů po dešti, sněhu nebo silném větru a jejich čištění v případě, že jsou znečištěné prachem, listím nebo jinými nečistotami.

      Zastínění jednoho fotovoltaického panelu má významný dopad na výkon celého systému. Vzhledem k tomu, že panely jsou často zapojeny do série, zastínění jednoho panelu může snížit průchod proudu skrze celou řadu a tím pádem poklesnout výkon nejen zastíněného panelu, ale i dalších, neshadovaných panelů v řadě.

      Sériové zapojení: Pokud jsou solární panely zapojeny sériově, pokles výkonu jednoho panelu způsobí proporcionalní pokles napětí přes celou řadu. Toto vede ke snížení celkového výkonu systému, protože výkon (v watech) je produkt napětí a proudu.

      Paralelní zapojení: U systémů, které mají panely zapojeny paralelně, má zastínění jednoho panelu menší efekt na ostatní panely. Zde může dojít k snížení celkového výkonu systému pouze o výkon, který by jinak generoval zastíněný panel.

      Optimalizátory výkonu a mikroinvertory: Moderní systémy jsou vybaveny zařízeními jako jsou optimalizátory výkonu nebo mikroinvertory, které minimalizují dopady zastínění. Tyto komponenty umožňují každému panelu fungovat nezávisle, čímž jsou sníženy ztráty výkonu v důsledku zastínění jednotlivých panelů.

      Standardně lze očekávat, že zastínění jednoho panelu ve fotovoltaickém systému bude mít negativní dopad na jeho výkon. Měřítko tohoto dopadu je však závislé na typu zapojení panelů a použití regulačních technologií.

      Ve většině případů není pro instalaci fotovoltaických panelů potřeba souhlas sousedů. Avšak dobré sousedské vztahy a předejití konfliktním situacím je vždy žádoucí, zejména pokud existuje riziko, že instalované panely by mohly být zastíněny budovami v sousedství.

      Odstranění sněhu ze solárních panelů je důležité pro udržení jejich efektivity během zimních měsíců. Používají se bezpečné metody, jako je odstraňování sněhu měkkou kartáčem nebo speciálním nářadím, aby nedošlo k poškození panelů.

      zastínění se zohledňují překážky, které mohou na panel působit stín, jako jsou stromy, budovy nebo komíny. Při výpočtu zastínění solárních panelů je třeba vzít v úvahu několik faktorů:

      1.  Ideální je orientace na jih se sklonem přibližně odpovídajícím zeměpisné šířce místa instalace. Odchylky od optimální orientace a sklonu mohou vést k částečnému zastínění v určitých částech dne.
      2. Stromy, budovy či jiné objekty v okolí mohou vrhat stín na panely, zejména při nízkém úhlu slunce ráno a večer. Je třeba zvážit výšku a vzdálenost překážek.
      3. Výška slunce nad obzorem se mění během roku. V zimě je slunce níže, což zvyšuje pravděpodobnost zastínění. Naopak v létě je slunce výše a zastínění je méně časté.
      4. Oblačnost a mlha mohou snížit intenzitu slunečního záření dopadajícího na panely, i když nemusí způsobovat přímé zastínění.

      Pro přesný výpočet zastínění se používají specializované softwary, které berou v úvahu geografickou polohu, 3D model okolí a údaje o počasí. Tyto nástroje dokáží

      Zjednodušeně lze zastínění odhadnout pomocí diagramů dráhy slunce a výpočtem úhlů elevace pro danou lokalitu. Porovnáním těchto úhlů s výškou překážek v daném směru získáme přibližnou představu o zastínění během dne a roku. Pokud zjistíme, že zastínění je významné, můžeme zvážit úpravu umístění panelů, ořez stromů či použití optimizérů výkonu pro omezení vlivu zastínění na celkový výkon systému.

      Proč Schlieger?

      Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

      5 100+

      Tepelných čerpadel

      11 900+

      Fotovoltaických elektráren

      1 000+

      Fototermických systémů

      Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

      Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

      Jsme členové těchto asociací

      Carousel - Dotace
      Fotovoltaika s garancí dotace

      Fotovoltaika s garancí dotace

      zastínění
      Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
      zastínění
      zastínění

      Chcete vědět, kolik s našimi produkty ušetříte?

      Využijte možnosti bezplatné a nezávazné konzultace. Ozveme se vám do 24 hodin.

        PSČ *

        E-mail *

        Telefon *


        Co získám v PDF nabídce

        Vyřešte energie jednou provždy!

        Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

        Proč Schlieger?

        Jsme zkušení, na trhu působíme více než 14 let

        Německo

        Rakousko

        Česká republika

        Slovensko

        Přes 19 000 
        instalací v zemích EU

        Přes 19 000 
        instalací v zemích EU

        Naším posláním je zajistit, aby nová generace energetických
        zařízení byla snadno dostupná pro všechny.

        Vyvíjíme a dodáváme špičkové produkty, vybavené pokročilými funkcemi.

        Investujeme do vlastního vývoje produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

        Interně odborně proškolené týmy zvládají až 1000 instalací měsíčně.

        PO – PÁ 8 – 16 hod

        Fotovoltaika
        do 30 dnů nebo zdarma!

        chevron_right

        Dotace až 195 000 Kč

        chevron_right

        Úspora až 60 % el. energie

        chevron_right

        Patentované bezrámové panely

        Sledujte nás