Aktualizováno v listopadu 2026. Článek popisuje pravidla a podmínky platné k datu aktualizace. Aktuální podmínky dotací a bezúročného úvěru NZÚ najdete zde.
Ve zkratce
- Pro rodinný dům nejčastěji dává smysl 5 až 10 kWp; pevný zákonný strop „10 kWp“ neexistuje, do 10,8 kW jde o mikrozdroj se zjednodušeným připojením.
- Jeden kWp vyrobí v Česku ročně 950–1 050 kWh a na šikmé střeše zabere zhruba 5 až 6 m², na ploché kvůli rozestupům 8 až 12 m².
- Od 1. 8. 2025 nepotřebuje střešní fotovoltaika do 100 kW licenci ERÚ ani stavební povolení, pokud slouží vlastní spotřebě nebo bezúplatnému sdílení a splní podmínky.
- Bezúročný úvěr NZÚ roste s výkonem: 25 000 Kč/kWp a 15 000 Kč/kWh baterie, nejméně pro 3 kWp a nejvýše 400 000 Kč.
Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika s chytrým řízením a bezúročným úvěrem NZÚ
Fotovoltaika
s chytrým řízením
s bezúročným úvěrem NZÚ
Jak velkou fotovoltaiku mohu mít na rodinném domě?
U většiny domácností dává smysl 5–10 kWp. Větší výkon není automaticky lepší, záleží na spotřebě, střeše a možnostech připojení do sítě. Pevný zákonný strop „10 kWp na rodinný dům“ přitom neexistuje – hranice 10,8 kW platí jen pro zjednodušené připojení mikrozdroje (viz bod 3). Co vás tedy v praxi limituje?
1. Spotřeba a samospotřeba
Nejvyšší úspory dosáhnete při maximální samospotřebě – kdy většinu vyrobené energie spotřebujete přímo ve své domácnosti.
Orientační výpočet:
- 1 kWp vyrobí v ČR ročně 950–1 050 kWh
- Spotřeba 5 000 kWh/rok → optimální velikost 5–6 kWp
- Spotřeba 8 000 kWh/rok → optimální velikost 7–9 kWp
Praktický tip: Analyzujte svou hodinovou spotřebu. Pokud jste přes den doma nebo máte elektrické vytápění, můžete si dovolit větší instalaci. Mohlo by se Vám také hodit: Kolik solárních panelů potřebujete pro vaši střechu (Krok za krokem)
2. Střecha (plocha, sklon, orientace)
Dostupná plocha
- 1 kWp potřebuje cca 5–7 m² střešní plochy
- Počítejte s bezpečnostními odstupy od okrajů střechy
- Vyhněte se zastíněným částem (komín, anténa, sousední budovy)
Orientace a sklon střechy
| Orientace | Výnosnost |
|---|---|
| Jih | 100 % (optimální) |
| Jihovýchod/Jihozápad | 95–98 % |
| Východ/Západ | 85–90 % |
| Sever | 60–70 % (nedoporučuje se) |
Ideální sklon: 30–45° pro maximální roční výrobu
TIP! Jaká je optimální orientace a sklon fotovoltaických panelů
3. Připojení do sítě
Domácnosti nejčastěji řeší mikrozdroj do 10,8 kW. Jde o výrobnu bez licence, která se připojuje do stávajícího odběrného místa na nízkém napětí, kde není jiná výrobna. Distributoři pro něj nabízejí dvě cesty:
- Zjednodušené připojení bez přetoků – veškerou elektřinu spotřebujete doma, rezervovaný výkon je nulový a do sítě nesmíte nic posílat. Podmínkou je naměřená impedance proudové smyčky v místě připojení; při 16 A na fázi to odpovídá nejvýše 10,8 kW při třífázovém a 3,7 kW při jednofázovém připojení.
- Standardní připojení mikrozdroje s přetoky – do 10,8 kW podáte žádost a přebytky můžete prodávat nebo sdílet.
Nad 10,8 kW už nejde o mikrozdroj, ale o výrobnu. Podáváte žádost o připojení a distributor vám na hladině nízkého napětí do 30 dnů od úplné žádosti předloží návrh smlouvy o připojení, nebo žádost odmítne. Může také stanovit podmínky, například omezit přetoky do sítě. U výkonu nad 10 kWp počítejte s třífázovým připojením.
Důležité: Konkrétní podmínky se liší podle distributora (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce). Vždy konzultujte připojení s vaší distribuční společností.
TIP! Jak probíhá zapojení fotovoltaiky do distribuční sítě Pokud máte připojení bez přetoků, přečtěte si také, jaká je pokuta za nepovolené přetoky do sítě a jak se jim vyhnout.
„Důvodem, proč jsem šel do fotovoltaické elektrárny, byla jednoznačná úspora. Máme velký dvougenerační dům a vytápěný bazén. Dokoupil jsem si i další baterie, které přes den nabíjím. Protože přes den není skoro nikdo doma, takže energii sbíráme a potom využíváme, když je potřeba. Jsme maximálně spokojení. Utáhne to nejen celou spotřebu domácnosti, ale i tepelné čerpadlo!” Říká spokojeně náš zákazník Libor Bartůňek.
Jak si srovnat spotřebu a výkon (rychlý tahák)
Níže najdete orientační tabulku. Vychází z pravidla ~1 000 kWh/kWp/rok a pomůže vám trefit první představu.
| Roční spotřeba domácnosti | Doporučený výkon FVE | Odhad roční výroby |
| 2 500–3 500 kWh | 3–4 kWp | 3 000–4 000 kWh |
| 4 500–6 000 kWh | 5–6 kWp | 5 000–6 000 kWh |
| 6 000–8 000 kWh | 7–9 kWp | 7 000–9 000 kWh |
| 8 000–10 000 kWh | 9–11 kWp | 9 000–11 000 kWh |
Finální návrh vždy zpřesníme na vašich datech a místě instalace. Začneme vaší spotřebou, ověříme připojitelnost a navrhneme výkon, který vydělává. Když má dávat smysl 7,2 kWp, nebudeme navrhovat 12 kWp jen proto, že se vejde na střechu. Orientační ceny podle výkonu najdete v článku Kolik stojí fotovoltaika v roce 2026.


Co říká legislativa o povolení pro fotovoltaiku do 50 kWp?
Co říká legislativa na maximální velikost fotovoltaické elektrárny v ČR? Hranice se v posledních letech dvakrát posunula. V roce 2023 se výkon, od kterého je nutná licence na výrobu elektřiny, zvýšil z 10 na 50 kW. Od 1. srpna 2025 platí novela energetického zákona Lex OZE III (zákon č. 87/2025 Sb.) a hranice je 100 kW včetně. Na stejné hodnotě stojí od srpna 2025 i hranice pro stavby bez stavebního povolení. Pásmo do 50 kW tak dnes není zákonný limit, ale praktický rámec pro menší firemní střechy a farmy.
„Pro běžné střechy menších firem a zemědělců je pásmo do 50 kWp pořád ideální. Administrativa je zvládnutelná a distributoři už na tyto instalace mají jasné postupy,“ doporučuje Lucie Králová, projektová manažerka Schlieger.
FVE na střechách: kdy bez povolení a kdy bez licence (pravidla od 1. 8. 2025)
Bez stavebního povolení: instalace fotovoltaiky na střechu nebo fasádu s celkovým instalovaným výkonem do 100 kW nevyžaduje povolení stavebního úřadu, pokud nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění způsob jejího užívání, nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) a splní požadavky na požární bezpečnost výroben elektřiny (vyhláška č. 114/2023 Sb.). Pozor na výjimky, například památkově chráněné objekty nebo specifické požárně-technické požadavky.
Bez licence od ERÚ: od 1. 8. 2025 lze provozovat výrobnu do 100 kW včetně bez licence, pokud je elektřina určená ke spotřebě v místě výroby nebo k bezúplatnému sdílení. Licenci naopak potřebujete vždy, když výrobna slouží k podnikání (pravidelné přetoky s výnosy v relevantní výši), když je ve stejném odběrném místě připojená další výrobna, nebo když čerpáte provozní podporu podle zákona o podporovaných zdrojích energie. Baterie připojená přes výrobnu licenci nepotřebuje, pokud její výkon není o víc než 20 % vyšší než výkon výrobny. Upozornění: výrobu nadále připojujete podle pravidel distributora.
Vhodné pro menší firmy a zemědělce: pásmo do 50 kWp zůstává praktické pro střechy hal, farem a menších areálů. Větší projekty lze díky novým pravidlům rozumně navrhnout i v pásmu 50–100 kW bez licence a bez stavebního povolení, pokud splní podmínky. Podrobněji o firemních instalacích píšeme v článku Fotovoltaika do 50 kWp bez licence.
„Zákazníci často netuší, že dnes už se dá jít na střechách legálně a bezlicenčně i nad 50 kW. Rozhodující je ale vždy připojitelnost a ekonomika, ne jen číslo na štítku,“ doplňuje Jan Novotný, projektant Schlieger.
Hranice výkonu v kostce: 10,8 kW, 50 kW a 100 kW
| Instalovaný výkon | Připojení k síti | Licence ERÚ | Stavební povolení (střecha) | Pro koho |
|---|---|---|---|---|
| do 10,8 kW (mikrozdroj) | bez přetoků zjednodušeně, s přetoky na žádost | ne | ne (při splnění podmínek) | většina rodinných domů |
| 10,8–50 kW | žádost o připojení výrobny, distributor může omezit přetoky | ne, pokud jde o vlastní spotřebu nebo bezúplatné sdílení | ne (při splnění podmínek) | velké rodinné domy, menší firmy, farmy |
| 50–100 kW | žádost o připojení, přísnější technické podmínky | ne, pokud jde o vlastní spotřebu nebo bezúplatné sdílení (od 1. 8. 2025) | ne (při splnění podmínek, od 1. 8. 2025) | firemní haly, zemědělské areály |
| nad 100 kW | žádost o připojení, často studie připojitelnosti | ano, vždy | ano | průmysl, solární parky |
Licenci potřebujete bez ohledu na výkon vždy, když výrobna slouží k podnikání nebo když je ve stejném odběrném místě další výrobna. Tabulka je orientační a nenahrazuje posouzení konkrétního projektu.

Nevíte, jak velkou fotovoltaiku si můžete dovolit? Řekněte si o nezávaznou konzultaci.
Jaké povolení a licence potřebujete pro FVE nad 50 kWp?
Jak už víte, hranice „velké“ FVE se od 1. srpna 2025 posunula. Střešní instalace do 100 kW dnes spadají do zjednodušeného režimu, obvykle bez licence a bez klasického stavebního povolení, vždy ale po ověření připojení u distributora. Nad 100 kW už jde o plnohodnotný energetický projekt se stavebním řízením a licencí ERÚ. U pásma 50–100 kW navíc počítejte s tím, že požadavky na připojení bývají přísnější než u menších domácích elektráren.
Jaký je rozdíl mezi „větší“ a „velkou“ fotovoltaikou
| Pásmo výkonu | Licence ERÚ | Stavební režim | Typické využití | Poznámka k připojení |
| 50–100 kW | Bez licence (neplatí pro podnikání a pro další výrobnu ve stejném odběrném místě) | Na střechách jako drobné stavby bez klasického stavebního povolení | větší střechy firem, zemědělské haly | nutná žádost o připojení, distributor může stanovit podmínky či omezit přetoky |
| >100 kW | Licence nutná | Stavební povolení a plná projektová dokumentace; samostatné pozemní FVE povoluje krajský stavební úřad, nad 5 MW Dopravní a energetický stavební úřad | průmyslové areály, pozemní parky | detailní podmínky, rezervace kapacity, složitější proces |
Pozemní parky a „velké“ projekty
Pro pozemní FVE se kromě licence a stavebního řízení může podle lokality a rozsahu uplatnit také EIA. U velmi velkých zdrojů vstupuje do hry speciální stavební úřad pro dopravní a energetické stavby a zvláštní postupy. Tyto instalace dávají smysl hlavně pro průmysl a solární parky, ne pro rodinné domy. Samostatná pozemní FVE do 100 kW je přitom od srpna 2025 drobnou stavbou bez povolení, pokud nestojí ve zvláště chráněném území nebo v území vymezeném ministerstvem obrany či vnitra.
„Pro firmy je dnes pásmo 50–100 kW ideální start: legislativa je vstřícnější než dřív, ale připojení musíme prověřit hned na začátku. Nad 100 kW už jde o plnohodnotný energetický projekt se vším všudy,“ Schlieger projektant, Jan Novotný.
Tip Schliegeru: zvažujete, jestli vám dává větší smysl 60 kW na střeše, nebo skok na 120 kW? Podíváme se na profil spotřeby, připojitelnost a návratnost a rozhodneme čísly.
Mohlo by Vás také zajímat:
Kolik místa zabere fotovoltaika?

Nejčastější otázka po výkonu zní: vejdu se se svou FVE na střechu? Odpověď určuje výkon solárních panelů na m², jejich rozměry, způsob uchycení a potřebné rozestupy.
Výkon na metr čtvereční v praxi
Výkon solárních panelů na m² se u moderních modulů běžně pohybuje zhruba mezi 180 a 230 Wp. Z toho plyne rychlé pravidlo: 1 kWp ≈ 5 až 6 m² střešní plochy u šikmých střech s přisazenou montáží. Na ploché střeše je potřeba přidat odstupy mezi řadami kvůli stínění, takže 1 kWp ≈ 8 až 12 m² podle sklonu a orientace.
Pro představu: FVE na šikmé střeše je jako pečlivě poskládané dílky Tetrisu, na ploché střeše spíš jako šachové figurky, které si musí nechat prostor, aby si nestínily.
Kolik panelů tvoří 10 kWp?
Počet panelů závisí na jejich výkonu a rozměrech. Běžný „rodinný“ panel má plochu cca 1,8–2,2 m².
| Výkon 1 panelu | Počet panelů pro 10 kWp | Orientační plocha panelů* |
| 410 Wp | 24–25 ks | ~45–55 m² |
| 440 Wp (AIKO Neostar 2S, 1,99 m²) | 23 ks (10,12 kWp) | ~46 m² |
| 450 Wp | 22–23 ks | ~42–50 m² |
| 500 Wp | 20 ks | ~38–45 m² |
*Nezahrnuje servisní uličky, odstupy od hřebene, okapů a komínů.
Praktický příklad, ať máte jistotu
10 kWp = přibližně 50 až 60 m² panelů na šikmé střeše. Na ploché střeše počítejte s rezervou na rozestupy, typicky 80 až 120 m² podle sklonu stojanů a orientace. Čísla následně zpřesníme layoutem na konkrétní střeše.

Chcete ušetřit místo? Vsaďte na panely AIKO N-Type
Vyšší účinnost AIKO N-Type znamená více výkonu na stejné ploše. Panel AIKO Neostar 2S 440 W má účinnost 22,1 %, tedy zhruba 221 W na m². Výsledek: buď dosáhnete cílového výkonu s menším počtem panelů, nebo se se stejnou střechou dostanete na vyšší kWp. U komplikovanějších střech to často rozhodne, jestli se vejdeme elegantně bez kompromisů v odstupech a servisních zónách.
„U každého domu kreslíme layout na centimetry. Plochu, odstupy i stínění ověříme přímo na vašich fotkách a návrh doplníme výpočtem návratnosti,“ dodává naše projektová manažerka Lucie Králová.
Jak spočítat optimální velikost FVE pro váš dům
Vezmeme roční spotřebu elektřiny, podíváme se na střechu a orientaci a rozhodneme, kolik energie zvládnete opravdu využít doma. Teprve potom padne číslo výkonu a velikost baterie.
1) Roční spotřeba a kdy ji máte
Z faktur, elektroměru nebo z portálu dodavatele zjistíme kWh za posledních 12 měsíců a denní profil. Jinak navrhujete dům s ohřevem vody a tepelným čerpadlem a jinak byt s minimem spotřebičů. Cíl je co nejvyšší samospotřeba, ne honba za papírovými kWp.
„V praxi nás nejčastěji brzdí připojitelnost nebo nízká samospotřeba. V takové chvíli víc panelů nepomůže, pomůže chytré řízení a baterie,“ říká Schlieger technička Petra Veselá.
2) Střecha a orientace
Na jih orientovanou montáží se plocha i výkon využijí nejlépe. Východ a západ rozloží výrobu do delší části dne, což pomáhá samospotřebě, ale pro stejnou roční výrobu obvykle přidáme pár procent panelů. U plochých střech počítáme s rozestupy mezi řadami.
3) Baterie a chytré řízení
Bez baterie typicky využijete jen část denní výroby. Baterie a chytré řízení dokážou posunout spotřebu do doby, kdy svítí, a uložit přebytky na večer. Orientačně se u rodinných domů osvědčuje poměr 0,8 až 1,5 kWh úložiště na 1 kWp. Skutečný návrh ale vychází z vašich návyků, třeba zda nabíjíte elektromobil nebo ohříváte vodu přes poledne. Máte-li spotový tarif, baterie se dá nabíjet i ze sítě v levných hodinách – jak to funguje, vysvětlujeme v článku Spotová cena elektřiny a FVE s baterií.
Výpočet v kostce? Pro první odhad stačí jednoduché pravidlo:
Potřebný výkon FVE [kWp] ≈ cílové roční pokrytí spotřeby ze slunce [kWh] ÷ 1 000.
V českých podmínkách počítejte orientačně s 1 000 kWh výroby na 1 kWp za rok. Číslo pak upřesníme podle místa, sklonu, orientace a zastínění, případně podle baterie a chytrého řízení. Pokud chcete ze slunce pokrýt 3 000 kWh ročně, vychází ≈ 3 kWp jako start pro návrh.
Potřebujete ale přesná a konkrétní čísla? Přeskočte výpočty a nechte si návrh spočítat zdarma našimi techniky.
Fotovoltaika bez baterie nebo s baterií?
Máte roční spotřebu cca 5 500 kWh? Takhle vypadá rozumný návrh:
| Varianta | Pokrytí spotřeby | Roční výroba (cílová) | Hrubý výkon (teorie) | Doporučený výkon (praxe) | Baterie |
|---|---|---|---|---|---|
| Bez baterie | 40–50 % | ≈ 2 200–2 750 kWh | 2,2–2,8 kWp | 3–5 kWp (kvůli orientaci, sklonu a zimní výrobě) | – |
| S baterií + ANNA | 60–80 % | ≈ 3 300–4 400 kWh | 3,3–4,4 kWp | 5–7 kWp | 5–10 kWh (běžně doporučeno), minimálně 3–6 kWh podle návyků |
Mohlo by Vás také zajímat:
Rodinný dům bez fotovoltaiky

utratí ročně za energie
- 66 516 Kč
Rodinný dům s fotovoltaikou

utratí ročně za energie
- 29 862 Kč
Rodinný dům s fotovoltaikou + ANNA

utratí ročně za energie
- 16 936 Kč
Výsledné kWp ověříme na střeše a u distributora.
Pokud síť omezí přetoky, přidat panely nepomůže. Pomůže větší baterie, chytré řízení ANNA a přesun chodu spotřebičů do hodin výroby.
pod kontrolou díky chytré
asistentce ANNA
- Predikuje výrobu vaší fotovoltaiky
Zná polohu panelů a předpověď počasí, takže předem ví, kolik energie vyrobíte.
-
Zná předpověď
počasí
Připraví baterii, když má být zataženo, a prodá přebytky, když svítí slunce.
-
Zohledňuje
roční období
Systém se učí z každého měsíce a doporučí nejlepší scénář úspor.
-
Sleduje vývoj
cen elektřiny
Výhodně kupuje a prodává energii podle aktuálních cen, aby vám vydělala víc.
-
Zná vaši
domácnost
Analyzuje vaši spotřebu a zajistí vám dostatek levné energie, když ji nejvíc potřebujete.
-
Pracuje
24/7 online
Nepřetržitě pracuje ve dne i v noci pro vaše maximální pohodlí bez námahy.
Jak Schlieger pomáhá s návrhem velikosti
Potřebujete jistotu, že velikost trefíte hned napoprvé. My navrhneme výkon podle vašich odběrů, ověříme připojení u distributora a pomůžeme vám s žádostí o bezúročný úvěr NZÚ.
Do 24 hodin dostanete čísla, která rozhodují: návratnost, roční výrobu, samospotřebu a kapacitu baterie.
Kolik stojí sestava podle velikosti a kolik vám půjčí NZÚ
S velikostí elektrárny roste cena, ale i výše bezúročného úvěru NZÚ: 25 000 Kč za každý kWp a 15 000 Kč za každou kWh baterie, nejméně pro 3 kWp a nejvýše 400 000 Kč. Úroky a poplatky platí stát, vy splácíte jen jistinu.
| Sestava | Výkon / panely AIKO 440 W | Plocha panelů | Baterie Power H | Ceníková cena s DPH | Max. bezúročný úvěr NZÚ |
|---|---|---|---|---|---|
| Malá | 3,96 kWp / 9 ks | cca 17,9 m² | 11,23 kWh | 419 555 Kč | 267 450 Kč |
| Střední | 6,16 kWp / 14 ks | cca 27,9 m² | 11,23 kWh | 458 993 Kč | 322 450 Kč |
| Velká | 9,68 kWp / 22 ks | cca 43,8 m² | 11,23 kWh | 508 449 Kč | 400 000 Kč (strop programu) |
Uvedená nabídka je indikativní, přesnou cenu vám připraví obchodní zástupce Schlieger. Bezúročný úvěr NZÚ není sleva z ceny – jistinu splácíte, o výši úvěru rozhoduje banka po posouzení úvěruschopnosti. Chytré řízení ANNA je u všech tří sestav v ceně.
Zranitelné domácnosti (například příjemci starobního nebo invalidního důchodu 3. stupně s nižšími příjmy v domě energetické třídy E–G) mohou místo úvěru získat přímou dotaci NZÚ Light 120 000 Kč na fotovoltaický systém s ohřevem vody od 3 kWp, vyplacenou předem. Částky platí pro NZÚ od 25. 6. 2026, podmínky najdete na novazelenausporam.cz. Přehled obou cest najdete na stránce bezúročný úvěr a dotace na fotovoltaiku.
Panely AIKO N-Type = víc kWh na stejnou plochu
Vyšší účinnost znamená méně panelů pro stejný výkon a čistší osazení střechy. N-Type články lépe využívají difuzní světlo, takže vyrábíte stabilněji ráno, večer i pod mrakem. Praktický dopad: více využitelných kWh, rychlejší návratnost, elegantní vzhled instalace. Tady je 5 důvodů, proč chtít AIKO na své střeše.
Nejúčinnější panely na trhu
Specifickou vlastností panelů AIKO je integrovaná optimalizace při částečném zastínění, která zajišťuje vysoký výkon na úrovni článků.
-
Špičková účinnost
22,1 % až 23,1 % -
Prvotřídní výkon
a estetika
Naše záruky
Naše AI ANNA sníží úspory až o 43%
Řídicí jednotka, která se učí váš režim a automaticky optimalizuje provoz.
- Chytré řízení spotřeby
- Vyšší využití vlastní energie
- AI ANNA je nyní ZDARMA
Vaše energie pod kontrolou – chytrý hybridní střídač a výkonná baterie pracují v dokonalé souhře.
- Uložení přebytků pro večerní spotřebu
- Náš servis
Často kladené otázky
Proč Schlieger?
Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010
5 100+
Tepelných čerpadel
11 900+
Fotovoltaických elektráren
1 000+
Fototermických systémů
Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.
Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.
Jsme členy těchto asociací


Obsah
Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
NZÚ Light je určena zranitelným domácnostem při splnění podmínek programu. Na termický ohřev vody s přitápěním lze získat až 60 000 Kč, na fotovoltaiku s ohřevem vody až 120 000 Kč.
Kotlíkové dotace skončily
Kotlíkové dotace skončily v září 2024. Náhradou je bezúročný úvěr NZÚ, pro zranitelné domácnosti dotace z NZÚ Light při splnění podmínek programu.
Fotovoltaika s pomocí s financováním



Fotovoltaika s pomocí s financováním



Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
NZÚ Light je určena zranitelným domácnostem při splnění podmínek programu. Na termický ohřev vody s přitápěním lze získat až 60 000 Kč, na fotovoltaiku s ohřevem vody až 120 000 Kč.
Kotlíkové dotace skončily
Kotlíkové dotace skončily v září 2024. Náhradou je bezúročný úvěr NZÚ, pro zranitelné domácnosti dotace z NZÚ Light při splnění podmínek programu.



















