Vyplatí se fotovoltaika v podmínkách ČR?

Dostaly se k vám zvěsti o tom, že se fotovoltaická elektrárna na území České republiky vůbec nevyplatí? Naše vlast sice leží zhruba v půlce severní polokoule a rozhodně tu nemáme celoroční přísun slunečního záření jako na rovníku, ale i tak jsou v ČR podmínky pro fotovoltaiku více než dobré. Pojďme si to ukázat pomocí jasné řeči čísel.

Fotovoltaika
4min. čtení

Obsah

Dostáváme až 1 700 hodin slunečního svitu ročně

Přímé sluneční paprsky můžeme v podmínkách České republiky využívat až 1 700 hodin ročně. Výsledné číslo se samozřejmě liší podle konkrétní polohy. Nejvíce slunečního svitu si užijí lidé na jižní Moravě, naopak nejméně ho dopadne v oblasti Krušných hor. Ale i tamních 1 400 hodin za rok je pořád slušnou porcí, která vám pomocí fotovoltaiky dokáže ušetřit nemálo peněz za elektřinu.

Zmíněné hodnoty navíc zachycují skutečně jen přímé sluneční záření a počasí bez oblačnosti. Jenže moderní monokrystalické half-cell panely dokážou (na rozdíl od těch polykrystalických) efektivně vyrábět elektrickou energii i z difuzního světla, když je pod mrakem, a daleko účelněji zpracovávají sluneční svit dopadající pod různými úhly. Chcete posoudit, jestli se FVE na konkrétním místě vyplatí či nikoliv? Dělejte to raději pomocí množství energie, kterou tam na 1 m2 lze ze slunce získat.

Na 1 m2 dopadne v průměru 1 000 kWh energie ročně

Na každý čtvereční metr dopadne v ČR ročně v průměru 1 000 kWh energie. Ve Schliegeru pracujeme s fotovoltaickými panely, jejichž účinnost je minimálně 21 %. To znamená, že z 1 m2 takovýchto panelů získáte každý rok přibližně 210 kWh elektřiny.

globální horizontální záření v čr
Dlouhodobý průměr globálního horizontálního záření (GHI) nám dává jasnou představu o energetickém výnosu fotovoltaiky v jednotlivých oblastech České republiky. Nejvíce solární energie z jednoho čtverečního metru získávají obyvatelé jižní Moravy. S celorepublikovým průměrem 1 000 kWh má ale celá ČR pro fotovoltaiku ideální podmínky.

Jeden FV panel má plochu zhruba 2,2 m2. Pokud byste si třeba přáli vyrobit ročně něco přes 4 MWh elektřiny, v České republice vám k tomu stačí pouhých 10 FV panelů.

Jedná se samozřejmě jen o modelový příklad – na některém místě toho stejná fotovoltaika s 10 panely vyrobí více, jinde méně. Také je fér připomenout, že největší množství energie fotovoltaika vyrábí během jara a léta.

Ať už je ale menší porce slunečního svitu způsobená ročním obdobím nebo horšími podmínkami (třeba zastíněním) v dané lokalitě, téměř vždy se s tím dá něco dělat. Většinou stačí jen navýšit počet instalovaných panelů.

Rozhodující je účinnost FV panelů. Co ji ovlivňuje?

Účinnost fotovoltaických panelů rozhoduje mimo jiné o tom, jak velkou plochu jimi bude nutné osadit, abyste dostali požadovaný výkon. Čím je účinnost FV panelů vyšší, tím méně jich budete potřebovat.

Účinnost fotovoltaických panelů nejvíce ovlivňuje:

 • poloha (nejlépe je na tom jižní Morava)
 • typ panelů (polykrystalické si moc nerozumí s nepřímým svitem)
 • znečištění ovzduší či oblačnost (dokážou ovlivnit výsledek až o 20 %)
 • orientace střechy (FVE se ale nevyplatí jen u severních orientacích)
 • úhel instalace (nejvíc získáte při sklonu okolo 35°)

O návratnosti fotovoltaického systému samozřejmě rozhoduje více faktorů. Třeba také typ FVE – tedy to, zda se rozhodnete pro akumulaci přebytečné energie do vody, do baterie či pro nekompromisní variantu kombinující fotovoltaiku s tepelným čerpadlem.

fotovoltaika schlieger

TIP na článek!

Energetický paradox dělá z ČR ideální místo pro FVE

Věděli jste, že tropické teploty snižují účinnost fotovoltaických panelů? Během horkých dnů stoupá teplota samotných FV panelů a právě ta významně ovlivňuje účinnost fotovoltaické přeměny energie. Větší sluneční záření se proto automaticky nerovná vyššímu energetickému výnosu. Navíc velké horko nedělá FV panelům celkově dobře a dochází při něm k většímu opotřebení. Proto jsou v České republice podmínky pro fotovoltaiku daleko optimálnější než třeba ve sluncem prosvícených státech jižní Evropy.

energetický potencial fotovoltaiky v čr
Energetický potenciál fotovoltaických elektráren (PVOUT) poskytuje ještě přesnější odhad energetického výnosu FVE v různých lokalitách. Oproti GHI zohledňuje navíc také například ztráty způsobené terénem, znečištěním nebo přeměnou energií ve fotovoltaických modulech. I podle těchto dat má celá ČR pro využití fotovoltaiky ideální podmínky.

Teď už víte, že fotovoltaika se v ČR vyplatí. Kdybyste chtěli vědět i to, který typ fotovoltaické elektrárny bude nejlepší právě pro vás, vyplňte krátký a nezávazný online formulář. Zcela zdarma vám připravíme nabídku na instalaci fotovoltaického systému na vaší nemovitosti. A když se ji rozhodnete využít, kompletně za vás vyřídíme také žádost o štědrou státní dotaci.

Mohlo by se Vám také hodit:

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

Vyplatí se fotovoltaika
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
Vyplatí se fotovoltaika
Vyplatí se fotovoltaika

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás