Obsah
Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
Finanční prostředky si navíc můžete nechat vyplatit předem, ještě před dokončením instalace.
Kotlíková dotace
A to dokonce až do výše 180 000 Kč. Tato dotace pokrývá až 95 % z výdajů.
Fotovoltaika s garancí dotace
Fotovoltaika s garancí dotace
Tepelné čerpadlo Premium PRO
Funkce Multizone umožňuje nastavit různou teplotu pro dva nezávislé okruhy – např. pro podlahové vytápění a radiátory.
Nová Zelená Úsporám Light
Finanční prostředky si navíc můžete nechat vyplatit předem, ještě před dokončením instalace.
Kotlíková dotace
A to dokonce až do výše 180 000 Kč. Tato dotace pokrývá až 95 % z výdajů.
Ověřte si, zda se vám vyplatí fotovoltaika
Co je a jak funguje hybridní fotovoltaická elektrárna
Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) je systém, který se skládá ze solárních panelů, střídače a baterií pro ukládání energie. Systém využívá solární energii nejen pro okamžitou spotřebu, ale také pro ukládání přebytků na dobu vyšší spotřeby nebo výhodnějšího prodeje.
Hybridní systém bohatě využije možností inteligentního řízení výroby a spotřeby energie. Dokáže detekovat vzorce spotřeby a vybírat nebo doporučovat vhodný režim pro provoz elektrických spotřebičů. Na základě provozních dat také automaticky přepne na zdroj energie, který zajistí nepřerušovaný provoz s maximální účinností a úsporou.
Na výběr má elektřinu přímo z fotovoltaického panelu, akumulační baterie nebo distribuční sítě, kam lze výhodně posílat přebytky a zajistit si tak pasivní příjem. V případě kombinace se solárními fototermickými kolektory nebo s tepelným čerpadlem, pak lze obdobným způsobem hospodařit s teplou vodou určenou k vytápění nebo k přímé spotřebě.
Mohlo by vás také zajímat:
- Co ovlivňuje dobu návratnosti a cenu do fotovoltaiky: Do 3 let máte peníze zpět
- Dotace na fotovoltaiku v roce 2024
- 4 klíčové faktory ovlivňující účinnost solárních panelů
- Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem: Získejte dotaci a slevu až 392 500Kč!
- Jak optimálně připravit dům na instalaci fotovoltaiky: krok za krokem
Příklady využití od spokojených zákazníků: Kde se hybridní fotovoltaické elektrárny vyplatí
Rodinné a bytové domy
Hybridní fotovoltaické systémy jsou vedle tepelného čerpadla vyhledávaná jak v rámci rekonstrukcí staveb nebo při zavádění úsporných opatření a snižování energetické náročnosti objektů, tak u novostaveb, na které jsou z hlediska ekologie kladeny čím dál vyšší nároky.
Firmy a komerční objekty
Pro firmy a jejich sklady a provozovny přináší hybridní fotovoltaická elektrárna možnost snížit provozní nebo výrobní náklady na energie. Další významnou výhodou je zabezpečení provozu i během výpadku dodávky elektřiny z distribuční sítě.
Oblasti s nestabilní dodávkou elektřiny
V oblastech, kde je dodávky elektřiny nestabilní nebo nedostupná, je hybridní fotovoltaická elektrárna vysoce žádaná a oceňovaná. Dobře zvolený systém dokáže i v těch nejodlehlejších oblastech zajistit spolehlivý a nezávislý zdroj elektřiny pro jedince i celé komunity.
Základní komponenty hybridní fotovoltaiky
Hybridní fotovoltaická elektrárna se skládá z několika základních stavebních prvků, jejichž kvalita a účinnost přímo ovlivňuje výkon a efektivitu celého systému.
- Fotovoltaické panely slouží k přeměně slunečního záření na elektřinu. Množství vyrobené energie je závislé na instalovaném výkonu panelů a intenzitě slunečního světla.
- Baterie slouží k ukládání přebytků elektrické energie. Modulární baterie jako Schlieger H5 Tower jsou jednoduše rozšiřitelné po 5 kWh.
- Střídač přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů a baterií na střídavý proud, aby mohl napájet běžné domácí spotřebiče.
- Řídicí jednotka. Schlieger vyvinul svou vlastní jednotku Smart A.I. Box, který fotovoltaický systém řídí s pomocí umělé inteligence a strojového učení. Dokáže tak zohlednit nejen provozní data, ale také předpověď počasí nebo spotovou cenu elektřiny na burze, a predikovat spotřebu na základě všech dostupných informací včetně odpozorovaných vzorců provozu elektrických spotřebičů.
Hlavní výhody investice do hybridní fotovoltaické elektrárny
Hybridní fotovoltaické systémy přinášejí řadu výhod, které mohou ocenit jak majitelé domů, tak podnikatelé. Tato zařízení mohou fungovat v ostrovním režimu nezávisle na distribuční síti (off-grid), nebo se v případě potřeby připojit k distribuční síti (on-grid). Hybridní fotovoltaické systémy umožňují energetickou soběstačnost a výrazně snižují závislost na monopolních dodavatelích energie.
Provozovatelé tak mohou snižovat náklady na energie a přitom využívat obnovitelný zdroj energie, který je sám o sobě zadarmo. Finanční úspory jsou klíčovým přínosem hybridních systémů. Díky optimalizaci výroby a spotřeby elektřiny dosahují vysoké účinnosti.
5 hlavních výhod:
- Energetická soběstačnost a snížení závislosti na ostatních zdrojích energie
- Snížení nákladů na energie a pravidelná finanční úspora
- Zabezpečení pravidelné dodávky elektrické energie i během výpadků distribuční sítě
- Ekologický provoz a snížení dopadu na životní prostředí
- Dotace na fotovoltaiku sníží návratnost a celkové náklady na pořízení o polovinu
TIP na článek: Vyplatí se fotovoltaika v podmínkách ČR?
Jaká je výše dotace na hybridní fotovoltaické elektrárny v roce 2024
(Platnost od 15. 2. 2024)
Maximální dotace |
Až 200 000 Kč na fotovoltaiku v kombinaci se zateplením (včetně bonusu 40 000 Kč) |
Až 160 000 Kč na fotovoltaiku bez zateplení |
Jednotkové dotace na FVE |
Základní podpora 35 000 Kč nebo 60 000 Kč v kombinaci s tepelným čerpadlem |
8 000 Kč za 1 kWp instalovaného výkonu |
8 000 Kč za 1 kWh akumulované elektřiny |
Až 125 000 Kč na tepelné čerpadlo s ohřevem vody, s připojením k fotovoltaice |
+ 10 000 Kč za FVE s ohřevem vody |
Maximum rezervovaného výkonu pro připojení do sítě činí 50 % maxima výkonu FVE.
S námi se o dotace na fotovoltaiku nemusíte starat! Vyřídíme je za vás od A do Z, ať už se jedná o program Nová zelená úsporám Light nebo Nová zelená úsporám. Získáte tak dotaci bez zbytečného stresu a papírování a budete se moci soustředit na to, co je pro vás důležité. Kontaktujte nás a my vám rádi zodpovíme všechny vaše dotazy.
Ve Schliegeru vám rádi pomůžeme s:
- Výpočtem návratnosti fotovoltaické elektrárny pro váš konkrétní případ nebo využít naší kalkulačku
- Navržením optimálního řešení fotovoltaické elektrárny na míru vašim potřebám.
- Vyřízením dotací na fotovoltaiku až 200 000 Kč.
- Profesionální instalací fotovoltaické elektrárny.
Shrnutí
Hybridní fotovoltaické elektrárny představují moderní řešení, které je v posledních letech stále populárnější. Tato technologie kombinuje výrobu elektřiny z fotovoltaických panelů s ukládáním elektrické energie do baterie. Kromě úspor elektřiny také přináší velkou míru soběstačnosti a energetické nezávislosti.
Uživatelé také oceňují:
- Nezávislost na distribuční síti
- Celoroční provoz s menší závislostí na počasí
- Flexibilita a škálovatelnost systému
- Ekologický přínos
Největší motivací k investici do hybridní fotovoltaické elektrárny je dlouhodobá úspora nákladů na energie a energetická soběstačnost a nezávislost. Přestože je pořizovací cena oproti tradičním zdrojům energie zpravidla vyšší, investice se vyplatí díky dlouhodobým úsporám a prodeji přebytků.
Často kladené otázky
On-grid systémy jsou závislé na veřejné elektrické síti, off-grid systémy dokáží fungovat zcela nezávisle. Hybridní systémy kombinují výhody obou řešení: Zatímco díky dostatečnému výkonu solárních panelů a odpovídající kapacitě bateriového úložiště získáte soběstačnost a nezávislost, připojení k distribuční síti můžete využít k prodeji přebytků elektřiny, k doplnění elektrické energie ve špičkách, nebo jako systémovou zálohu.
Životnost hybridní fotovoltaické elektrárny se odhaduje na 25–30 let. Dlouholeté záruky výrobců na jednotlivé komponenty i na zachování alespoň 80% výkonu fotovoltaických panelů mohou být dobrým vodítkem při navrhování systému a počítání návratnosti investice. Klíčovým prvkem fotovoltaické elektrárny, u kterého je třeba počítat s kratší životností, je baterie. Schlieger pro své sestavy používá kvalitní modulární baterie s ochranou proti úplnému vybití a garantovanou životností přes 6000 cyklů.
Hybridní fotovoltaické elektrárny představují moderní řešení výroby a správy elektřiny. Kromě výhod však mají, jako každé řešení, limity a omezení. Oproti jednoduchému fotovoltaickému systému má pochopitelně o něco vyšší pořizovací cenu. To může pro některé investory představovat dilema.
O něco náročnější je i pravidelná kontrola systému a údržba. Bez toho by mohlo dojít ke snížení účinnosti a spolehlivosti hybridní elektrárny, což by mohlo vést i k nečekaným poruchám a výpadkům.
Složitější technologie vyžadují kvalifikované techniky a odbornou montáž. Proto je důležité vybírat dodavatele, kteří mohou prokázat technickou způsobilost a dostatek zkušeností. Napovědět vám může doba aktivního působení firmy na trhu, počet realizací, a také reference od zákazníků, kteří mají s provozem systému dlouhodobé zkušenosti.
Hybridní fotovoltaická elektrárna vyžaduje občasné čištění solárních panelů a kontrolu stavu baterií. Dále je dobré zkontrolovat funkci střídače a kabelové rozvody. Udržovat komponenty v dobrém stavu je důležité pro zachování účinnosti a životnosti celého systému.
Hybridní systémy využívají bateriová úložiště pro ukládání přebytků elektřiny vyrobené během dne. Tato energie je pak k dispozici v době, kdy fotovoltaika nevyrábí, máte větší spotřebu, nebo je výhodnější přebytek za nejlepší cenu prodat do distribuční sítě.
Proč Schlieger?
Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010
5 100+
Tepelných čerpadel
11 900+
Fotovoltaických elektráren
1 000+
Fototermických systémů
Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.
Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.