5 skvělých tipů: Jak ušetřit náklady na energie v roce 2024

Ušetřit náklady na energie v roce 2024 je pro mnohé domácnosti prioritou. S rostoucími cenami energií je důležité hledat způsoby, jak snížit spotřebu a ušetřit peníze. V tomto článku vám přinášíme 5 skvělých tipů, které vám pomohou optimalizovat vaše výdaje za energie a udržet vaše účty pod kontrolou.

jak ušetřit náklady na energie v roce 2024
Fotovoltaika
4min. čtení

Obsah

Do ceny elektřiny se v roce 2024 se promítá jak pokles silové elektřiny, tak naneštěstí i převažující nárůst ceny regulované složky. Zastropovaná cena elektřiny za 1 kWh byla v roce 2023 6,05 Kč. V lednu 2024 už byla průměrná cena elektřiny 3,40 Kč / kWh. Distribuční poplatky v roce 2024 narostly o 20–30 %. Pohotovou reakcí na vývoj cen tak můžete domácnosti nebo firmě dlouhodobě šetřit významné částky.

Jak se úpravy dotací obnovitelných zdrojů dotýkají domácností a firem v roce 2024?

Ještě v roce 2023 poplatek za obnovitelné zdroje (POZE) a část distribučních poplatků platil stát. Dotace pro domácnosti a firmy za účelem zmírnění dopadů energetické krize skončily a poplatek POZE 599 Kč/MWh nyní opět platí spotřebitelé. Jak snížit náklady na elektřinu, vytápění a ohřev vody?

1. Ujistěte se, že si za elektřinu zbytečně nepřiplácíte

Platíte za elektřinu výhodnou cenu? Využijte některého ze srovnávačů cen a udělejte si představu, kolik byste mohli ušetřit pouhou výměnou dodavatele elektřiny. Nízká sazba elektřiny za kWh není všechno. Zaměřte se na smluvní podmínky a výši měsíčních poplatků. Další možnost, jak čelit nejistému vývoji cen elektřiny a udělat významný krok kupředu k energetické nezávislosti a soběstačnosti, je pořízení tepelného čerpadla, fotovoltaické elektrárny nebo solárních panelů.

2. Využijte energie slunce a vyrábějte si vlastní elektřinu

Kromě výběru nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny máte možnost vzít osud do svých rukou a vyrábět si elektřinu. Nejdostupnějším a nevyčerpatelným zdrojem je sluneční záření, které se ve fotovoltaických panelech přemění v stejnosměrný elektrický proud a ve střídači následně upraví na střídavý, aby mohl napájet zásuvky a běžné domácí spotřebiče.

4 tipy: Jak využít naplno sluneční energii a ušetřit

Kolik zákazníkovi ročně fotovoltaika ušetří? Zhodnocení úspor

 • Pan Šlambor se podělil o své zkušenosti s fotovoltaikou od firmy Schlieger.
 • Rozhodl se pro fotovoltaiku, protože chtěl ušetřit peníze a zároveň mít dobrý pocit z toho, že dělá něco pro životní prostředí.
 • S instalací a fungováním fotovoltaiky je velmi spokojen a odhaduje, že ročně ušetří 25 000 – 30 000 Kč.
 • Doporučuje firmu Schlieger i dalším zájemcům o fotovoltaiku.

3. Přebytky elektřiny prodávejte nebo ukládejte do baterie

Díky chytrému řízení, do kterého už se zapojuje umělá inteligence, můžete optimalizovat výrobu a spotřebu elektřiny tak, abyste ji získali za co nejlepší cenu, nebo ji co nejvýhodněji prodali. Ukládáním elektrické energie můžete pozdržet jak spotřebu, tak prodej.

Co jsou přetoky do sítě a co s nimi dělat

4. Zapojte se do komunitního sdílení elektřiny

Dalším způsobem, jak domácí výrobu elektřiny využít naplno, je zapojení do komunitního sdílení elektřiny. Sdílet elektřinu tak můžete v rámci bytového domu, obce, rodiny, nebo jenom mezi vlastními nemovitostmi. Více si přečtěte v našich článcích na téma komunitní energetika:

5. Pořiďte si tepelné čerpadlo pro vytápění a ohřev vody

Největší nároky na spotřebu energie má obvykle systém vytápění a ohřevu užitkové vody. Tepelné čerpadlo k výrobě tepla využívá rozdílu teploty venkovního vzduchu a chladicího média (typ vzduch–voda). Pokud si k jeho provozu ve fotovoltaice vyrobíte i vlastní elektřinu, dosáhnete velké míry energetické nezávislosti a soběstačnosti a ještě větší účinnosti obou systémů. Tato kombinace je čím dál více populární, což pravidelně potvrzují naši zákazníci:

Navštivte náš YouTube profil, kde najdete recenze, tipy a videonávody.

Mohlo by Vás také zajímat:

Otázky a odpovědi

S tepelným čerpadlem lze ročně ušetřit až 50 % nákladů oproti vytápění plynem a až 75% nákladů ve srovnání s elektrokotlem.

Více informací najdete:

S domácí nebo firemní fotovoltaickou elektrárnou lze ročně ušetřit až 80 % nákladů na elektřinu. Vlastní fotovoltaika je navíc po většinu roku schopna zajistit částečnou až úplnou nezávislost na distribuční síti.

Možná vás také bude zajímat:

Co ovlivňuje dobu návratnosti a cenu do fotovoltaiky: Do 3 let máte peníze zpět

Distributor je vlastník elektrické nebo plynové soustavy propojující zdroje energie a odběrná místa. Dodavatel je obchodník, který může ovlivnit cenu silové elektřiny. Distributor může být zároveň dodavatelem.

Cena elektřiny se skládá z ceny silové elektřiny a ceny účtované za distribuci a související služby. Přestože distribuční poplatek představuje zhruba polovinu z celkové ceny plynu nebo elektřiny, nemůžete jeho výši nijak ovlivnit. Cenový rozdíl mezi distributory je z důvodu státní regulace zanedbatelný.

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

ušetřit
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
ušetřit
ušetřit

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás