4 tipy: Jak využít naplno sluneční energii a ušetřit

Naučte se, jak efektivně využít sluneční energii pomocí fotovoltaických panelů, solárního ohřevu vody a dalších chytrých řešení. Snižte své účty za energie a přispějte k ochraně životního prostředí s obnovitelnou sluneční energií.

4 chytré tipy: Jak využít naplno sluneční energii a ušetřit
Fotovoltaika
4min. čtení

Obsah

Sluneční energie je čistý, obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie. Existuje mnoho způsobů, jak tuto energii efektivně využít ve váš prospěch a snížit tak závislost na tradičních zdrojích energie. Zde je několik tipů, jak naplno využít sluneční energii

Fotovoltaický systém pro vlastní výrobu elektřiny

využít

Klíčovým komponentem a zároveň tím viditelným je fotovoltaický panel, nejčastěji umístěný na střeše, případně na zdi nebo na volné části pozemku. Ve fotovoltaických článcích, ze kterých je panel složen, se sluneční světlo přeměňuje na stejnosměrný elektrický proud. Ten se ve střídači upraví na střídavý, aby mohl napájet elektrické zásuvky, domácí spotřebiče, osvětlení, stanice pro dobíjení elektromobilů a podobně.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

 

Volitelnou součástí je baterie, ať už fyzická nebo virtuální (služba poskytovaná distributorem). Ta vám umožňuje akumulovat přebytky vyrobené elektřiny a chytře s nimi nakládat takovým způsobem, který je pro vás momentálně nejvýhodnější:

 • pokrýt jimi dobu nejvyšší spotřeby
 • využít je, když fotovoltaika nevyrábí
 • prodat je za nejvýhodnější cenu
 • sdílet je v rámci komunitní sítě

Tip na články:

Jaký typ fotovoltaických panelů je nejlepší?

Schlieger používá vysoce účinné bezrámové panely DAH Solar 550 Wp.

Proč jsme si je vybrali, to se dočtete v článku: Proč používáme bezrámové fotovoltaické panely DAH Solar a jaké jsou hlavní výhody

Fototermický systém pro ohřev vody a přitápění

Charakteristickým prvkem fototermického systému jsou trubice solárního kolektoru, který umí využít i nepřímé sluneční záření a proměnit ho na teplo. Teplo se odvede pomocí teplonosného média a přímo spotřebuje k ohřevu užitkové vody.

princip fungovani solarniho ohrevu

Fototermický systém se může vhodně doplňovat s fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem a podílet se na vytápění. Solární (fototermické) systémy využijete jak pro ohřev užitkové vody, tak k předehřátí topné vody nebo přitápění bazénu. Celoročně tak můžete ušetřit až 70 % běžných nákladů.

Nechte se inspirovat článkem:

Proč si pořídit solární ohřev vody a jaký typ kolektorů zvolit

Hybridní solární systémy

Kombinace fotovoltaického a fototermického systému umožňuje jak výrobu elektřiny, tak ohřev vody. V kombinaci s baterií je ještě účinnější. Na kombinaci více úsporných opatření také získáte vyšší dotaci.

Doplňkové solární systémy

Typ Popis Přínos Vhodné pro
Pasivní solární vytápění Využívání designu budovy a stavebních materiálů pro zachycení a udržení tepla ze slunce Nízké provozní náklady, šetrné k životnímu prostředí Rodinné domy, kancelářské budovy
Solární osvětlení Samostatné osvětlení s vlastním solárním panelem a baterií. Nezávislé na síťovém napájení, snadná instalace, nízké provozní náklady Zahrady, terasy, parky, turistické stezky
Solární nabíječky Přenosné nabíječky pro mobilní telefony, tablety a další elektroniku Užitečné na cestách a při výpadcích proudu, kompaktní a lehké Výlety, kempování, outdoorové aktivity
Solární sušičky Sušení potravin a prádla bez využití elektřiny Šetrné k životnímu prostředí, nízké provozní náklady Domácnosti, chaty, oblasti s nedostatkem elektřiny
Solární vařiče Využívání slunečního záření k vaření jídla Bezpečná a šetrná alternativa k fosilním palivům, přenosná Kempování, outdoorové aktivity, oblasti s nedostatkem energie

Pokud hledáte kvalitní a stylová solární svítidla, která oživí váš venkovní prostor, pak je pro vás skvělou volbou návštěva e-shopu Westwing.cz. Tento online obchod, zaměřený na bytový design a dekorace, nabízí široký výběr solárních svítidel v různých provedeních a designech, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Shrnutí

Sluneční záření lze jako nevyčerpatelný a bezplatný zdroj energie využít v domácnostech i firmách pro vytápění a přitápění, ohřev užitkové vody, vnitřní i venkovní osvětlení a výrobu elektřiny k napájení spotřebičů. Vyrobenou elektřinu lze také prodávat do distribuční sítě a sdílet v rámci energetické komunity. Díky technologickému pokroku jsou solární systémy nejen účinné, ale také finančně dostupné, přičemž až polovinu nákladů mohou pokrýt dotace na podporu obnovitelných zdrojů.

Využití sluneční energie je chytrou volbou pro každého, kdo chce ušetřit peníze a chránit naši planetu. S tolika dostupnými možnostmi není nikdy pozdě začít. Udělejte první krok směrem k udržitelnější budoucnosti a začněte využívat sluneční energii naplno již dnes.

Časté otázky

Fotovoltaické panely vyrábí elektřinu tak, že sluneční záření ve fotovoltaických článcích přeměňují na stejnosměrný proud. Ten se následně ve střídači transformuje na střídavý, aby mohl napájet zásuvky a domácí spotřebiče.

Fotovoltaické systémy Schlieger pořídíte od 19.999 Kč ve variantě pro přímý ohřev vody nebo již od 167.259 Kč s akumulací do baterie a možností prodeje přebytků.

K nabídce fotovoltaiky Schlieger >>

Návratnost investice závisí na pořizovací ceně, úsporách nákladů na elektřinu, výši dotace, výkupních cenách elektřiny a dalších faktorech. Domluvte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci s obchodně-technickým zástupcem, který vám ochotně zodpoví všechny vaše otázky a připraví návrh řešení na míru, včetně kalkulace úspor a návratnosti.

Kontaktní formulář >>

Fotovoltaické panely mají životnost 25–30 let. I když se jejich efektivita postupně snižuje, výrobci poskytují dlouhodobé záruky i na minimální zachování výkonu.

Na pořízení fotovoltaiky můžete čerpat dotace na podporu obnovitelných zdrojů. Dotací tak lze pokrýt až 50 % pořizovacích nákladů. Další možnosti financování využijete zejména v případě komunitního sdílení elektřiny, například jako Sdružení spoluvlastníků bytových jednotek.

Více se dočtete v článku: Jak zapojit bytový dům nebo SVJ do sdílení energie

Údržba zahrnuje pravidelné čištění povrchu panelů a kontrolu elektrických komponent.

O údržbě panelů se dozvíte více v našem článku: Jak správně udržovat a čistit fotovoltaické panely

Přebytečná elektřina může být uložena do baterie, kde bude k dispozici v době vyšší spotřeby nebo výhodné výkupní ceny.

Jak pracovat s přebytky energie s fotovoltaiky se dovzvíte v našem článku: Co jsou přetoky do sítě a co s nimi dělat

Proč Schlieger?

Jsme zkušení, na trhu jsme od roku 2010

5 100+

Tepelných čerpadel

11 900+

Fotovoltaických elektráren

1 000+

Fototermických systémů

Vyvíjíme a dodáváme zařízení nejvyšší kvality, vybavené pokročilými funkcemi.

Investujeme do vývoje vlastních produktů a řízení pomocí umělé inteligence.

Jsme členové těchto asociací

Carousel - Dotace
Fotovoltaika s garancí dotace

Fotovoltaika s garancí dotace

využít
Výkonné a spolehlivé systémy, které vytáhnou ze slunce maximum. Konzultace zdarma. Velkorysé záruky.
využít
využít

Vyřešte energie jednou provždy!

Nechte si zdarma vypracovat návrh fotovoltaiky nebo tepelka přesně na míru vaší spotřebě.

  Připravíme vám individuální nabídku

  Ozveme se vám do 24 hodin

  Jsme jednička na trhu v počtu realizací

  Mapa+dodavka 1
  Přes 18 500 instalací v zemích EU

  Fotovoltaickou elektrárnu vám postavíme v nížině i na horách.

  PO – PÁ 8 – 16 hod

  Fotovoltaika
  do 30 dnů nebo zdarma!

  chevron_right

  Dotace až 195 000 Kč

  chevron_right

  Úspora až 60 % el. energie

  chevron_right

  Patentované bezrámové panely

  Sledujte nás